Keď sa v záplave farieb a ohlušujúcej hudby mŕtvi vracajú k životu. Phi Ta Khon, tak sa volá thajský festival masiek, ktorý nemá vo svete obdobu.
Phi Ta Khon
Leto sa skončilo a milovníci festivalov si počas neho prišli na svoje. Niektoré sú typické množstvom návštevníkov, niektoré iba pretancujete, niektoré sú ohlušujúco predecibelované, iné zase priťahujú do očí udierajúcimi outfitmi.
Teraz toto všetko vynásobte 100krát , pridajte si k tomu neuveriteľný ázijský streetfood, náboženský podtext a slnko, ktoré praží tak, že si myslíte, že to nevydržíte, a ste tam. Na festivale masiek Phi Ta Khon na severe Thajska v okrese Dan Sai v provincii Loei. Tento rok bol od 23. do 25. júna.
Nikto nevie, kedy táto tradícia vznikla a aký má pôvod. Koluje niekoľko legiend. Jedna je spájaná s láskou, kedy dvaja milenci nenašli pochopenie u svojich rodičov a boli zavretí do jaskyne, kde časom zomreli. Postupne sa k nim pridávali ďalší a ďalší duchovia. V deň konania festivalu sa všetci z jaskyne vynoria a pridajú sa k sprievodu.
Ďalšia legenda zase hovorí, že princ Vessantara (Budha v minulom živote) sa vydal na dlhú cestu. Bola to taká dlhá cesta, že väčšina jeho nasledovníkov verila, že je mŕtvy. Prekvapivo sa jedného dňa vrátil živý a zdravý. Jeho nasledovníci sa radovali a oslavy, ktoré nasledovali, boli také prudké, že to vyústilo do prebudenia mŕtvych.
prečítajte si tiež
Iní hovoria, že v okolitých horách žil kedysi dávno jeden Boh.
Napriek tomu, že bol dobrák a mal dobré srdce, okolití dedinčania ho nenávideli a báli sa ho. Bol totiž veľmi škaredý. Obzvlášť desivý bol jeho obrovský krivý nos. Schovával sa v horách, nechcel nikomu ublížiť. Rozhodol sa však, že to všetko zmení a vyrobil si masku. Bola drevená, farebná, plná nádeje, že sa strach z dedinčanov vytratí. Aj sa tak stalo. Ľudia v provincii pochopili, že nezáleží na výzore, ale na duši a na veľkosti srdca…
Príbehov o počiatku festivalu je veľa. Nie je rozhodujúce, ktorý je pravdivý.
Fascinujúca je jeho tradícia a atmosféra, ktorá je neopakovateľná. To množstvo farieb, kreativita pri tvorbe outfitov a najmä masiek, všadeprítomný chaos, ktorý vôbec neprekáža, naopak dopĺňa čaro chvíle, ohlušujúca thajská hudba vychádzajúca z alegorických vozov, ktorú sa snažia prekričať dvaja moderátori s nepredstaviteľnou dikciou, obrovské množstvo jedla, ktorého sa nebojíte a to vrátane hmyzu, či morských plodov, kúpite za pár centov, všetci tancujú a to bez kvapky alkoholu, ktorý je tam zakázaný…
Treba ešte dodať, že okrem náboženského významu všade vládne aj erotický podtón. Mnohé masky sú doplnené obrovskými falusmi, ktoré symbolizujú plodnosť.
Slovami sa atmosféra festivalu Phi Ta Khon opísať nedá. Je to sviatok počas ktorého sa oslavuje život. Farbami, hudbou, tancom ale vo všetkom zároveň cítiť pokoru a srdečnosť neuveriteľne milých domácich, Pre Európana niečo neuveriteľne exotické a možno až nepochopiteľné. Budúci rok 7. júla sa tam možno stretneme.
Autor: Milan Sedláček