Ekoaktivistka Danka Moderdovská sa snaží, aby nám bolo na svete všetkým krajšie a zdravšie. Prednáša, vzdeláva, píše knižky, tvorí projekty a natáča videá. O tom, ako sa dá žiť lepšie a jednoduchšie. S rešpektom voči sebe a svojmu okoliu. Bez zbytočného odpadu.
„Raz dávnejšie na dovolenke, keď more naplavovalo plastový odpad na pláž, som si uvedomila, že síce som, ale viac už nechcem byť súčasťou odpadovej katastrofy.Preto som sa rozhodla ísť novou cestou,“ vysvetľuje Danka svoje poslanie.
Eko tipy pre lepší svet
Množstvo odpadu žiaľ na celom svete stúpa. Niekedy sa nám zdá, že tým, keď odpad vytriedime a smetiari ho odnesú, splnili sme si svoju „úlohu“. Treba si však uvedomiť, že tým sa odpadu nezbavíme, na planéte zostáva naďalej v rôznych formách. Danka začala nakupovať uvedomele a svoje každodenné činnosti realizuje s plným vedomím voči planéte a jej budúcnosti. Najlepšia rada je, že treba začať od seba a nehľadieť navôkol. Čo dokážeme v súčasnej situácii a v danom momente spraviť. Možno práve my budeme pre niekoho dobrým príkladom. A niet lepšieho pocitu ako keď nás nasledujú v dobrých príkladoch práve naše deti. „Mne osobne fungoval plán, čo každý deň môžem spraviť. A keď som si ho po roku skontrolovala, zistila som, že skoro polovičku som dokázala splniť,“ spomína si Danka na začiatky svojej premeny.
Stačí aj málo, zobrať si vlastnú fľašu na vodu, textilnú tašku na nakúp, použiť MHD namiesto auta, dať si kratšiu sprchu či kúpiť len to, čo naozaj potrebujeme a z druhej ruky. Už len nosením vlastnej flašky s vodou ušetríme 365 plastových fliaš ročne. Alebo keď sa samy seba spýtate koľko plastových sáčkov si prinesieme zbytočne z obchodu domov? Naozaj si musíme baliť banán či kaleráb do sáčku? Veď aj tak ich vždy pred konzumáciou ošúpeme.
Najlepší odpad je taký, ktorý nikdy nevznikne
Pri každom nákupe si treba odpovedať či naozaj potrebujeme všetko v takom veľkom množstve. Pri online nakupovaní je ešte veľkým rizikom, že sa všetko odohráva virtuálne a to, čo nám neprejde rukami si tak ani nestihneme uvedomiť: „Snaha žiť život bez odpadu je dobrodružstvo. Je to tak trochu návrat k životu našich prastarých mám, len v modernejšom šate. Je to ale hlavne cesta ohľaduplnosti. Ohľaduplnosť k našej planéte, k veciam okolo nás, k veciam, ktoré vytvárame, používame, konzumujeme. Ale aj k sebe. Začala som si všetko oveľa viac vážiť. Zistila som, že si vystačíme s málom, že sa mi život zjednodušil a baví ma viac ako predtým.“ Možno v skutočnosti nepotrebujeme osem párov zimných topánok, ale vystačia nám trojo.
Alebo si dáme tie z minulého roka opraviť. Veľmi obozretní by sme mali byť aj pri nakupovaní potravín. Často sa totiž stáva, že ich zbytočne vyhadzujeme a plytváme tak aj obsahom našej peňaženky. „Keď nenakupujeme zbytočne, spravíme pre planétu viac akoby sme si kúpili super ekologické produkty,“ objasňuje Danka. „Lepšie ako nerobiť nič je spraviť niečo. Aj keď je to malá vec, robme ju z presvedčenia. Aj more sa skladá z milióna kvapiek. Keď si 8 miliard ľudí denne povie: veď to je len jedna fľaška, kam dôjdeme?“
Pojmy Eko, Green a Zero waste
Poznáte rozdiely medzi týmito pojmami? Zero waste sa zameriava na to, aby sme predchádzali tvorbe odpadu. Keď si niečo kúpime, mali by sme premýšľať nad tým, kde končí odpad z produktu, ktorý sme si kúpili. Ideálne je snažiť sa o to, aby nevznikol žiaden odpad. Zelená cesta (green) sa venuje už aj uhlíkovej stope a udržateľnosti. Ľudia vždy produkovali odpad, len naši predkovia ho vedeli lepšie spracovať. Udržateľnosť spočíva v tom, aby to čo robíme, neškodilo planéte. Ideálne, aby to bolo pre životné prostredie pozitívne. Dobrým príkladom sú úplne zbytočné jednorázové produkty, ktoré raz použijeme a vyhodíme.
Lepšie je zamerať sa na materiály, ktoré vydržia roky. Uhlíková stopa sa dá regulovať cestovaním vlakom, zdieľanou jazdou v autách či nákupom lokálnych potravín.
Planéta Zem sa usmieva
Danka prednáša vo firmách, na školách, v knižniciach a na eventoch pre mestá, obce a organizácie. Je aj autorom knižiek Planéta Zem sa usmieva: „Chcela som môjmu trojročnému synovi vysvetliť, prečo zbierame odpadky v okolí a prečo ich dávame do rôznych nádob. Práve on ma inšpiroval na napísanie knižiek a realizovaním kartičkovej hry Planéta Zem sa usmieva. Ich základom sú Zero waste princípy, čiže zamietni, znova využi, redukuj, recykluj a kompostuj. Vychádzala som v nich z reálnych situácií, ktoré sa stali nám alebo našim kamarátom. Hlavnou hrdinkou knižiek je Planéta Zem, ktorá vysvetľuje deťom kedy je smutná a kedy je naopak spokojná.“ Knižky súvytlačené na 100% recyklovateľnom papieri na Slovensku. Ilustrátorkou knižiek je Sofia Siváková, ktorá ich robila ručne. Debaty so staršou generáciou bývajú na besedách o udržateľnosti veľmi zaujímavé, pretože práve oni potrebujú najviac presvedčiť.
Deti nás vnímajú ako autority a počúvajú, avšak starší ľudia už majú zaužívané svoje zvyky a je ťažšie ich „prevychovať“. Na druhej strane vedia porozprávať deťom o svojej mladosti, o tom ako mali iba jednu či dve hračky či jeden bicykel. Navzájom sa teda obahatia a možno si z toho obe strany vezmú to potrebné. Dnes už Dankin osemročný syn Filip vysvetľuje babke rozdiel medzi kompostoviskom a hnojiskom. Špeciálnou kategóriou sú tínedžeri ku ktorým sa Danke podarilo nájsť cestu.
Vďaka sociálnym sieťam sa stala @zerowasterka na Tiktoku, kde tvorí a zdieľa praktické video návody, ako sa dá ísť malými krokmi udržateľnejšou cestou. Videá našli uplatnenie aj v mnohých eko projektoch. „Mladá generácia na tom nie je tak zle, ako by sme si mohli myslieť. Majú reálny záujem zlepšiť životné prostredie. Občas keď pozerajú do obrazovky telefónu, nájdu tam aj niečo zaujímavé a prospešné, nie vždy je to katastrofa,“ tvrdí s úsmevom eko Tiktokerka s takmer 45 000 sledovateľmi.
Danka verí, že spoločne našu planétu ochránime a zachováme ju pre ďalšie generácie. A tie naučíme robiť veci ohľaduplnejším spôsobom, ako sme ich doteraz robili my.