To, že Slovensko je nádherná krajina už dávno vieme. Avšak to, aké tajné poklady skrýva, máme ich dokonca niekedy „na skok“ a ani o nich netušíme. Prinášame vám prehľad prírodných zaujímavostí od východu na západ a budeme radi ak vás inšpirujeme na jarnú prechádzku.
Skalný Budzogáň v Rajeckej doline
Skalný Budzogáň je výnimočným úkazom, ktorý sa nachádza v Rajeckej doline, na vrchu Žibrid v Súľovských vrchoch. Tento skalný útvar sa tiahne až do výšky 14 metrov z úzkej základne do vrchnej časti, ktorá pripomína päsť. Existuje legenda, ktorá vysvetľuje jeho vznik nasledovne: V minulosti na tomto svahu rástol Hromodub.
Jedného dňa okolo neho prechádzal obor, a keďže mu chýbal budzogáň, tak si povedal, že si z toho Hromodubu nejaký vyrobí. Ako si tak vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, tak sa veľmi nahneval a z celej sily ho zapichol do zeme a preklial ho. Z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes a láka turistov aj zo širokého okolia.

Ľupčiansky skalný hríb
Pri Slovenskej Ľupči, približne 10km východne od Banskej Bystrice sa nachádza Ľupčiansky skalný hríb. Nájdeme ho nad ľavým brehom potoka Ľupčica, za domami na svahu Stráne – asi 2 km od železničnej stanice. V minulosti bol známy pod miestnym názvom Kozák alebo skalná huba Kozák. Tento skalný útvar vznikol veterným zvetrávaním usadených hornín, v ktorých sa striedajú tvrdšie vrstvy karbonátových zlepencov s mäkšími vložkami pieskovcov.
V jeho okolí sa v piesočnatejších usadeninách nachádzajú skamenené schránky numulitov (morských mäkkýšov). Hodnotu územia zvyšuje výskyt viacerých teplomilných druhov rastlín, ako sú poniklec slovenský, guľôčka bodkovaná, jagavka konáristá a iné.

Skalná brána v Slopoch
V Žilinskom kraji na vás čaká Skalná brána v Slopoch. Je to unikátny prírodný úkaz – prírodou vyformovaný obrovský otvor v skale – asi 8 metrov vysoký, obkolesený listnatým lesom. Prvý krát sa o nej píše v historických dokumentoch pochádzajúcich z roku 1268. Možno sa k nej dostať označeným chodníkom, od chaty Súľov, z parkoviska po červenej a žltej značke stredne náročnou trasou. Skalná brána má svoje čaro v akomkoľvek ročnom období, najmalebnejšie pôsobí na jeseň, kedy je jej okolie vyfarbené teplými jesennými tónmi.
