Šokujúca udalosť, keď lev smrteľne zranil majiteľa malej ZOO farmy v obci Oškerda pri Kysuckom Novom Meste, ktorá sa prezentuje aj pod názvom Ranč pri Žiline, vyvolávaj aj po týždňoch stále otázky.
Vo výbehu exotických šeliem na ranči v Kysuckom Novom Meste-Oškerde našli 16. mája mŕtveho muža. Šelma ho roztrhala na kúsky. Podľa záchranárov boli vo výbehu identifikované časti ľudského tela a lev ešte ležal na mužovom tele, keď prišli na ranč. Veterinár rozhodol, že leva treba utratiť. Hrozí totiž, že ak zviera už raz napadlo človeka, bude v tom pokračovať. Nešťastie sa stalo na ranči, ktorý je rodinným podnikom. Postupne začali na povrch vychádzať zarážajúce okolnosti. Podľa MP SR od roku 2019 už farma nemala povolenie na chov a vystavovanie nebezpečných druhov zvierat – teda levov a tigrov. Šelmy totiž nemali vyhovujúce podmienky. Na ranči okrem spomínaného leva bolo šesť ďalších levov a jedenásť tigrov. Povolenie mali iba na vystavovanie určitých druhov zvierat – opice, kopytníky, vtáky, zajacovité zvieratá, hlodavce. Napriek upozorneniu veterinárov, majiteľ nerozšíril výbeh na požadovanú veľkosť. Za nesplnenie stanovených noriem dostal pokutu. Ani to však nezabralo. Podľa kontrolného orgánu chovateľ skutočnosť, že nevybudoval väčší výbeh pre šelmy zdôvodňoval tým, že pre covid nemohol vystavovať zvieratá a tak prišiel o financie. Od veterinárov a ministerstva pôdohospodárstva teda dostal príkaz nájsť vhodných chovateľov, respektíve vhodné ZOO či zvieracie parky, kde by zvieratá našli nový – adekvátny domov.

Zvieratá nik nechcel
A tu je zrejme háčik. Za celé štyri roky, teda od roku 2019, keď MP SR nedalo povolenie na chov šeliem v Ranči pri Žiline, nenašiel chovateľ „umiestenky“ pre svoje šelmy. Pritom na Slovensku je v súčasnosti až 33 zariadení, ktoré majú povolenie na chov šeliem. Veterinári situáciu na ranči sledovali a dôvodia nasledovným: „Prevádzkovateľ zisťoval možnosti umiestnenia dravých zvierat v inom na tento účel schválenom zariadení. No, pretože umiestniť väčší počet veľkých mačkovitých šeliem je veľmi náročné, nepodarilo sa mu pre zvieratá nájsť náhradnú starostlivosť,“ vyjadrila sa Štátna veterinárna a potravinová správa. Zaujímalo nás teda, prečo štátny orgán nepomohol s riešením závažnej a pre zvieratá neúnosnej situácie? „Nájsť umiestnenie pre zvieratá je povinnosťou majiteľa. Nie je úlohou štátu, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, respektíve Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Žiline, aby suplovali úlohu majiteľa – chovateľa a hľadali, kde sa zvieratá umiestnia,“ argumentujú veterinári. „RVPS Žilina bola s chovateľmi často v kontakte a overovala ich snahu umiestniť šelmy do iných zariadení,“ dodali ešte veterinári.
Viera Mašlejová
Foto: Facebook