Slovensko zatiaľ nespĺňa minimálne štandardy pre potláčanie obchodovania s ľuďmi, avšak vyvíja v tomto zmysle značné úsilie.
Vyplýva to z Informácie o vydaní hodnotiacej správy o obchodovaní s ľuďmi Spojenými štátmi americkými, ktorú dnes vzala vláda na vedomie. Podľa dokumentu v porovnaní s predchádzajúcim sledovaným obdobím a s prihliadnutím na potenciálny vplyv pandémie ochorenia COVID-19 slovenská vláda zintenzívnila aktivity v tejto oblasti a intenzívne sa snaží o ich dosiahnutie.
Intenzívnejšie úsilie sa podľa materiálu prejavilo vo vyššom počte trestných stíhaní a v zriadení dvoch pracovných skupín na boj proti obchodovaniu s ľuďmi v spolupráci s Nemeckom, ktoré tvoria predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní. „Vláda sa naďalej usilovala zabrániť obchodovaniu s ľuďmi s využívaním zraniteľných skupín, predovšetkým medzi utečencami z Ukrajiny, a to aj spustením kampane na zvyšovanie povedomia verejnosti o boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Vláda poskytla pomoc väčšiemu počtu obetí obchodovania, zvýšila financovanie pomoci obetiam a ponúkla prokurátorom a sudcom dva kurzy zamerané na túto problematiku,“ konštatuje dokument.
Pokiaľ ide o vyčítané nedostatky, súdy podľa materiálu odsúdili podstatne menej obchodníkov s ľuďmi a udelené tresty boli naďalej mierne. „Po druhýkrát za posledných päť rokov dostali všetci odsúdení len podmienečné tresty a žiaden z nich si neodpykal trest odňatia slobody. Oslabilo sa tým úsilie o vyvodenie zodpovednosti voči obchodníkom s ľuďmi, ako aj odstrašujúci účinok trestov,“ uvádza sa v dokumente. Tento postup zároveň podľa materiálu vyvoláva obavy o bezpečnosť a ochranu obetí a nereflektuje závažnosť tohto typu trestnej činnosti.
Dokument tiež zdôrazňuje, že identifikácia obetí vykazovala naďalej nedostatky, a prístup vlády k identifikácii obetí obchodovania na území krajiny, či už cudzích štátnych príslušníkov, alebo slovenských občanov, nebol primeraný a proaktívny. „Jediným subjektom, ktorý môže formálne identifikovať obete obchodovania s ľuďmi, je naďalej polícia, čo mohlo byť prekážkou identifikácie obetí, a niektoré z nich to mohlo odradiť od vyhľadania pomoci,“ uvádza dokument. Takisto zdôrazňuje, že vláda nepriznala náhradu škody žiadnej obeti obchodovania a oznámila priznanie odškodnenia len jednej osobe.
Zákon Spojených štátov amerických (USA) z roku 2000 o ochrane obetí obchodovania s ľuďmi (TVPA) ukladá ministrovi zahraničných vecí USA povinnosť predložiť každoročne výročnú Správu o obchodovaní s ľuďmi (tzv. Trafficking in Person Report – TIP) Kongresu USA. Cieľom tejto správy je podnecovať aktivitu a vytvárať medzinárodné partnerstvá v boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Správa hodnotí úsilie vlád jednotlivých krajín, vrátane vlády USA, v boji proti obchodovaniu s ľuďmi v rámci troch kategórií. Prvou sú krajiny hodnotené ako tie, ktoré spĺňajú minimálne štandardy TVPA na elimináciu obchodovania s ľuďmi. Druhou sú krajiny, ktoré tieto minimálne štandardy nedosahujú, no vynakladajú značné úsilie na ich dosiahnutie. Treťou sú krajiny, ktoré minimálne štandardy nespĺňajú a zároveň nevynakladajú týmto smerom úsilie.