Chladné počasie dokáže naštrbiť zdravie nielen pánov a paničiek, ale aj ich domácich miláčikov. O zimných nástrahách a o tom, ako sa v období mrazov správne postarať o mačky a psy, nám prezradila veterinárka Mária Poláčková.
Majú aj zvieratá v zime sklon pribrať?
Sezónne priberanie je bežnou súčasťou života mnohých zvierat, ktoré žijú v miernom podnebnom pásme, kde sa striedajú letné a zimné mesiace. S nástupom nižších teplôt – v čase, keď sa potraviny stávajú vzácnymi – klesá úroveň aktivity, spomaľuje sa metabolizmus a u mnohých voľne žijúcich zvierat nastáva režim hibernácie. Spomalenie metabolizmu sa netýka len zvierat vo voľnej prírode. Aj pes, ktorý je v teplejších mesiacoch zvyknutý na dlhé prechádzky v okolí, chodí v zimných mesiacoch von na kratšie vychádzky. Rovnako mačky v lete pobehujú v okolí domu, no v mrazoch sa ukrývajú do tepla, čím je ich energetický výdaj menší. Povedala by som, že je fyziologickým javom, že zvieratá majú pred zimou a v zime sklon k väčšiemu ukladaniu tuku a tým aj k priberaniu.
Počas sviatkov sme podávali domácim miláčikom viac maškŕt či zvyškov jedla. Môže im to ublížiť?
Áno, vo všeobecnosti majú ľudia tendenciu kŕmiť svoje zvieratá jedlom „od stola“, čo znamená ľudskou potravou. Tá je často solená a korenená, môže obsahovať ťažko stráviteľné prvky, ale aj nebezpečné, ktoré sú pre domáce zvieratá toxické. Naše jedlá sú mastné, čo môže spôsobiť zvieratku pankreatitídu – zápal pankreasu, ktorá ho vie poriadne potrápiť. Odporúčam preto vôbec nekŕmiť miláčikov jedlom pre ľudí.
Ako sa prejavuje prejedenie, a ako mu môžeme pomôcť v takom prípade?
Najčastejšie sú to hnačky, zvracanie a nechutenstvo. V prípade, že zvieratko nie je apatické, je hravé, len sa jednorazovo vyvracia alebo má hnačku, je najlepšie nasadiť diétu. Buď dvadsaťštyri hodín bez kŕmenia alebo len ľahko stráviteľné komerčné „gastro“ diéty – granule alebo konzervy, servírované po malých porciách. Okrem toho je vhodné podať zvieraťu detoxikačný prípravok, ktorý kúpite u svojho veterinára. Ak problémy naďalej pretrvávajú, je potrebné navštíviť ambulanciu.
Treba mačkám a psom žijúcim vonku na zimu upraviť stravu alebo stačí pokračovať v rovnakom nastavení ako po zvyšok roka?
Určite, zvieratám žijúcim vonku sa odporúča v zimných mesiacoch dať energeticky bohatšie krmivo, nakoľko využívajú viac energie na termoreguláciu, teda udržanie telesnej teploty. Je vhodné im vo veľkých mrazoch jedlo aj ohriať a nezabúdať na prísun čerstvej vody častejšie počas dňa, pretože voda zamrzne a môžu sa tak ľahko dehydratovať.
Ako správne nastaviť kŕmenie? Je aj u domácich zvierat stanovené, o akej hodine by mala prísť najneskôr večera?
Vo všeobecností sa dá odpovedať jedine tak, že večera by mala nasledovať vždy po fyzickej aktivite, nikdy nie pred ňou. Po jedle má zviera odpočívať a mať priestor prijaté krmivo stráviť.
Aké bežné choroby hrozia v zime miláčikom?
Veľmi časté sú zápaly močového mechúra od prechladnutia. Taktiež zhoršenie pohybových problémov, najčastejšie u geriatrických pacientov. Rovnako aj hnačky a zvracania, problémy vzniknuté príčinou vylizovania snehu, posypovej soli a podobne.
Ako posilniť imunitu zvieratka v zime?
Ja som zástanca posilnenia imunity cez črevný mikrobióm. Jeho funkcia je doposiaľ u psov a mačiek veľmi podceňovaná. No v črevách sa vyskytuje veľké množstvo baktérií, ktoré svojím správnym zložením produkujú látky, ktoré podporujú imunitný systém. Preto odporúčam podávať probiotiká aspoň štyrikrát do roka, v trvaní dvoch týždňov. Samozrejme, aj výrobky ako betaglukány sú tiež vhodné na podporu imunity.
Čo pomôže pri prechladnutí?
Návšteva veterinára. Vo všeobecnosti nie som fanúšik babských receptov. To, čo sa laikovi môže zdať ako nachladnutie, môže byť v skutočnosti omnoho vážnejší problém.
Ako by mala vyzerať v zime správna starostlivosť, čo sa týka očkovaní, odčervenia, ale tiež úpravy srsti?
Očkovanie a odčervenie nemá s ročným obdobím súvislosť. Očkovanie by ste mali dodržiavať tak, ako vám v očkovacej schéme určí váš veterinár. Rovnako je to s odčervením. Ja odporúčam odčervovať štyrikrát ročne. Srsť je dobré nechávať na zimu dlhšiu ako termoizolačnú vrstvu. Odporúčam zvýšiť starostlivosť o packy, hlavne pri silných mrazoch a posype.
Je obliekanie psíkov, ktorí žijú vnútri pri venčení v zime nutnosť?
Jasné! Nikto vám síce nekáže svojho pitbulla „zabijaka“ obliekať do kožušinky, no je veľmi dôležité, chrániť mu kríže a chrbát pred zimou a vlhkom. Hovoríme hlavne o počasí, keď napríklad prší studený dážď alebo mrzne a fúka. Netreba zabúdať aj na psy v záťaži, športové a pracovné psy. Po výkone je prestup tepla omnoho rýchlejší a môže dôjsť k podchladeniu. Pri malých psíkoch do pätnásť kilogramov, žijúcich vnútri, je to samozrejmosť.
Ako zistíme, či nie je zvieratko žijúce vonku podchladené, a ako takému stavu predísť?
Pre zvieratá žijúce vonku je dôležité pripraviť vhodné podmienky na zimu. Potrebujú sa ukryť pred zimou a hlavne pred vetrom. Je potrebné zabezpečiť im dostatočnú izoláciu od zeme, na ktorej ležia. Často sa používa slama, ktorá sa ľahko vymieňa a má dobré izolačné vlastnosti. Je vhodné, aby mal pes v búde zástenu proti vetru. Ak teplota v našich podmienkach klesne pod mínus desať stupňov, je vhodné psa prichýliť do uzavretej časti domu, garáže, kôlne alebo podobne. Samozrejme, mal by to byť bezpečný priestor, aby sa pes nedostal k jedom alebo k chemikáliám.
V mrazoch začínajú cestári soliť, ako ochránime pri venčení labky? Treba aj podstrihnúť chlpy v okolí vankúšikov kvôli omrzlinám?
Všetci vieme, že soľ dehydratuje. Keď posolíme uhorku plnú vody, pustí šťavu a stratí pružnosť. To sa deje aj s pokožkou a packami. Sú viac vysušené a majú tendenciu praskať. Ak sú packy popraskané, posypová soľ začne nepríjemne štípať. Rovnako aj vysušuje pazúriky, ktoré sa môžu lámať a štiepiť. Štrk, ktorý sa pridáva do posypovej zmesi, často mechanicky poškodzuje vankúšiky na packách. Pred prechádzkou ich môžeme zvieratku natrieť hrubšou vrstvou klasickej lekárenskej vazelíny, ktorá vytvorí ochrannú bariéru pred soľou a mrazom. Po príchode domov treba packy umyť v teplej vode, osušiť a natrieť krémom určeným na packy, nechtíkovým krémom alebo modrou indulonou.
Je zima pre veterinárne ambulancie náročnejšie obdobie v návštevnosti „pacientov“ oproti ostatným ročným obdobiam?
V závere roka to býva o niečo intenzívnejšie ako v ostatnom období. Niekedy mi to príde aj ako také ľudské bilancovanie, že majitelia chcú do konca roka stihnúť nie len svoju lekársku prehliadku, ale aj tie pre svojho psa či mačku. Samozrejme, skracovanie svetelného dňa má za následok aj menej energie u zvierat, čo môže vyústiť do prepuknutia určitých ochorení alebo znovu-objavenia chronických ochorení. Nedá sa úplne globalizovať, že by išlo o jeden konkrétny úkon. Časté sú ochorenia zažívacieho traktu a pohybového aparátu, ale aj zhoršenie u chronicky chorých pacientov.
MVDr. Mária Poláčková pracuje v referenčnom centre veterinárnej medicíny Sibra v Bratislave. Venuje sa internej medicíne psov a mačiek. Založila online projekt s názvom Veterina inak, pre potreby majiteľov zvierat. „Pochopila som, že majitelia psov o svojich zvieratách skoro nič nevedia. Nepoznajú ich základné fyziologické parametre, nevedia, kedy ich niečo bolí, kedy je to už natoľko vážne, že musia ísť so psom k veterinárovi. Zároveň majú nepravdivé informácie o základných preventívnych úkonoch ako sú očkovanie, odčervenie, kastrácie a iné.“ Projekt prináša chovateľom plnohodnotné informácie ohľadom starostlivosti ich štvornohých miláčikov. Súčasťou je aj podcast, vďaka ktorému majitelia zvierat v prípade akýchkoľvek problémov nemusia na internete googliť a overovať pravdivosť odpovedí, ktoré našli.