Gladioly, známe aj ako mečíky, dodajú záhrade vznešenosť a pekne vyniknú, aj keď si ich natrháte do vázy. Od polovice apríla je už čas zaoberať sa ich výsadbou.

Mečíkom sa najlepšie darí v ľahkej, dobre priepustnej pôde s mierne kyslou reakciou. Pôdu v mieste výsadby dôkladne skyprite aspoň do hĺbky 30 centimetrov. Odstráňte burinu, korene a kamene. Gladioly uvítajú dostatok humusu, avšak záhon nesmie byť čerstvo pohnojený maštaľným hnojom. Vhodné je NPK hnojivo – minerálne hnojivo s obsahom dusíka, fosforu a draslíka. Pre svoj rast potrebujú gladioly svetlo, stanovisko by nemalo byť v tienistých častiach záhrady. Najkrajšie kvety vytvárajú práve na teplom, slnečnom mieste. Umiestňujte ich do riadku vo vzdialenosti 15 centimetrov, hĺbku prispôsobte veľkosti cibule. Hľuzy môžete vysadiť aj do menších alebo väčších skupiniek 10 – 15 centimetrov od seba. Vďaka tomu sa potom budú rastliny navzájom podopierať.

Svedčí im dažďová voda
Veľké hľuzy treba vysadiť do hĺbky aj 15 centimetrov, menším postačí 5 až 10 centimetrov. Pozor, ak si nie ste istí hĺbkou výsadby, vysádzajte radšej hlbšie než plytšie, pretože plytko zasadené rastliny sa ľahko vyvrátia. Ideálny čas na výsadbu je polovica apríla. Ak plánujeme zberať kvety postupne, môžeme hľuzy vysádzať postupne až do polovice júna. Ideálne je nepestovať tieto rastliny každoročne na rovnakom mieste. O vysadené hľuzy sa netreba špeciálne starať. Dbajte na zavlažovanie, najmä, ak je teplejšie a suchšie počasie. Pôda má byť neustále mierne vlhká, nie však premočená. Na zavlažovanie gladiol sa osvedčila dažďová voda. Keď sa vytvoria prvé listy a povyrastú, treba ich prihnojiť. Pôdu okolo rastlín treba občas opatrne prekypriť a odstraňovať burinu. Keď sú rastlinky vyrastenejšie, môžu sa „klátiť“, preto si pripravte opory. Ak ste však hľuzy vysadili tesnejšie k sebe, rastliny sa navzájom podoprú. Dobré je tiež pri kyprení nahŕňať k rastlinám pôdu, čím podporíte ich lepšiu stabilitu.

Pozor na strapky
Gladioly ponúkajú širokú farebnú škálu kvetov. Môžete si vybrať z viacfarebných kvetov s rôznymi okami alebo s odlišne sfarbeným okrajom. Sú vyšľachtené skoré, neskoré i polo-neskoré kultivary, čo umožňuje tiež predĺžiť obdobie kvitnutia. Odborníci upozorňujú, že najväčším škodcom mečíkov sú strapky – drobný hmyz. Vďaka nim sa kvety nevytvoria alebo sa nerozvinú správne, sú posiate, zahnívajú. Poškodenie sa najprv vyskytuje na tmavých kultivaroch, hlavne na fialových a modrých odrodách. Prvým signálom premnoženia strapiek je výskyt bledozelených alebo žltých bodiek na listoch ešte v období pred vytvorením kvetného stvolu. V tejto fáze môže ešte pomôcť postrek. Ideálne je cielené ošetrenie hľúz a morenie pred výsadbou – pokiaľ sa strapky v poraste vyskytli, prezimujú na šupinách, ktorými sú hľuzy pokryté. Pred výsadbou hľuzy ponoríme do moriaceho roztoku. Pripravíme ho nariedením prostriedku proti strapkám a pridáme fungicíd proti hubovitým ochoreniam. V roztoku hľuzy ponecháme niekoľko hodín.

Naše tipy:
Gladiolus Red XXL
Dorastá do výšky 120 centimetrov, kvitne od júla do augusta. Má tradičné kvety, typické pre gladioly.
Gladiolus Passos
Dorastá do výšky 120 centimetrov, kvitne od júla do augusta. Má modré kvety so zúbkovaným okrajom.
Gladiolus Elvira
Dorastá do výšky 60 centimetrov, kvitne od júna do júla. Má dvojfarebný kvet, na bielom podklade vytvorí červené akoby štetcom domaľované „škvrny“.
Gladiolus Kingston
Dorastá do výšky 125 centimetrov, kvitne od júna do júla. Má ružový kvet, ktorý je na okraji zvlnený.
Spracovala vm