Areál nitrianskej nemocnice, to je klenot, niečo, čo sa už dnes nevidí. Samostatné pavilóny ukryté v krásnom zelenom parku, ktorého história siaha až do roku 1894. Prvé, čo tu ľuďom udrie do očí, je, že to nie je monoblok s labyrintom dlhých nemocničných chodieb, kde pacient blúdi ako stratený.
Nemocnica v meste pod Zoborom je od roku 2002 fakultnou nemocnicou a zabezpečuje výuku študentov Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Fakultná nemocnica je koncovým zdravotníckym zariadením pre celý Nitriansky kraj a poskytuje zdravotnú starostlivosť pre veľkú spádovú oblasť, s počtom viac ako 800-tisíc obyvateľov. Nemocnica má v súčasnosti 19 výučbových zariadení, z toho po vytvorení novej onkologickej kliniky má už pätnásť kliník, 10 oddelení, 82 špecializovaných ambulancií a disponuje 722 lôžkami. Táto nemocnica má však našliapnuté na intenzívny rozvoj. Pod novým vedením boli realizované zásadné organizačné a štrukturálne zmeny. Rozpracovali sa plány v inovácii medicínskych a liečebných postupov, v modernizácii prístrojového vybavenia, vo zvyšovaní kvalifikácie zamestnancov a v skvalitnení starostlivosti o pacientov. Cieľom vedenia nemocnice je aj získať špičkových odborníkov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, ktorí by sa na rozvoji nemocnice mohli významne podieľať a priniesli by nové skúsenosti a nové pohľady do jednotlivých odborov.
Na pleciach ženy
Jednou z ďalších priorít bola aj obnova očnej kliniky a jej transformácia na špičkové klinické mikrochirurgické pracovisko, kde sa budú vykonávať operácie očí, vrátane špecifických operácií rohovky a sietnice. Tento viac ako smelý cieľ leží na pleciach jednej útlej ženy – prednostky očnej kliniky Dagmar Kutnárovej, ktorá sa po rokoch vrátila späť do svojej rodnej Nitry, kde pracovala sedemnásť rokov. Posledné roky pôsobila ako primárka očného oddelenia vo Fakultnej nemocnici v Trnave, kde stála za rozvojom ekonomicky úspešného modelu jednodňovej chirurgie. Založila Aplikačné centrum, rozvinula modernú liečbu vlhkej formy degenerácie sietnice, rozbiehala operácie sietnice. Darilo sa jej a o nejakej zmene neuvažovala. No, keď jej nový riaditeľ predložil svoju víziu rozvoja nitrianskej nemocnice, vrátane očnej kliniky, rozhodla sa ponuku prijať. Predsa len, srdce jej bije pre ľudí a mesto, kde sa narodila. Presne vedela, čo môže spraviť pre Nitru a pre nemocnicu.
Do Nitry opäť prišla v decembri 2021. „Posledné roky sa v Nitre na operáciu očí čakalo pol roka. Keď som nastúpila, dala som si záväzok, že čakacie doby na operácie kataraktov skrátime na dva týždne. A to sa nám aj podarilo. Ročne urobíme na očnej klinike 1 500 operácií,“ vraví pani prednostka. Ako dodáva, je to vďaka tomu, že si vedela postaviť tím a dostať na kliniku schopných, pracovitých a šikovných mladých ľudí. To však nie je všetko. Jej métou je rozšíriť priestory a presťahovať očnú kliniku do samostatnej budovy v areáli nemocnice, a tam rozvinúť očnú kliniku na top slovenské chirurgické zariadenie. Tunajšia očná klinika sa stane jednotkou v mikrochirurgii oka. Dokonca takou, kde sa budú môcť školiť budúci oční chirurgovia z lekárskej fakulty. Región s 800-tisíc obyvateľmi si špičkovú očnú kliniku zaslúži a pani prednostka má všetky predpoklady na to, aby sa tento na prvý pohľad neuveriteľný sen podaril.
Pomôžu si eurofondmi
FN Nitra je nemocnicou pavilónového typu, niekoľko nemocničných oddelení sídli v samostatných budovách. A jednu takúto osobitnú budovu dostane aj budúca očná klinika. Ide o krásnu historickú stavbu z dvadsiatych rokov minulého storočia, postavenú vo funkcionalistickom štýle. „Stará pani“ sa však zmení na moderný pavilón. „Plánujeme, že v priebehu budúceho roka sa postupne presťahujeme do vynovených priestorov opravenej a zrekonštruovanej budovy. Chceli by sme totiž využiť aj peniaze z európskych fondov, s tým, že budove vylepšíme aj energetickú kondíciu. Keď sa to podarí, tak to doslova vystrelí našu nemocnicu hore. A ja si to veľmi želám, lebo ľudia si zaslúžia, aby mali kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetľuje ambiciózna prednostka. Jedným dychom dodáva, že k radikálnej transformácii v nitrianskej nemocnici dochádza aj preto, že konečne prišiel človek, ktorý má záujem o to, aby nemocnica rástla, o to, aby prišli kvalitní ľudia, vytvorili sa kvalitné pracoviská a poskytovala sa kvalitná zdravotná starostlivosť. „Nemocnica skončila vlani v plusových číslach.Preto sa môžeme uchádzať aj o eurofondy. Musím však povedať, že to samotná pani prednostka prišla s nápadom opraviť tú starú budovu a vytvoriť samostatnú očnú kliniku v pavilóne,“ prezrádza riaditeľ Marian Korytiak. Nitrania, máte šťastie, že sa našli ľudia plní entuziazmu, ktorí chcú potiahnuť váš región.
Olympiáda vo Švédsku
„Viete, ono je to tak, že ja vlastne naplním aj sen môjho otecka Daniela Kluvanca, emeritného rektora. On zakladal Fakultu sociálnych vied a zdravotníctva na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, a jeho víziou bolo, aby vznikla aj špičková očná klinika. Teraz je na to historická príležitosť,“ objasňuje nápad s vytvorením špičkovej očnej kliniky Dagmar Kutnárová. Keď je už reč o rodine, treba povedať, že obaja rodičia pani prednostky vyštudovali fyziku a boli učiteľmi fyziky. Otec na vysokej škole a mama na základnej škole. Dcéra teda išla v ich šľapajach. A veľmi úspešne. Stala sa víťazkou celoštátneho kola česko-slovenskej fyzikálnej olympiády. „A dostala som sa až na medzinárodnú fyzikálnu olympiádu, kde som sa stala v histórii fyzikálnych olympiád prvou úspešnou riešiteľkou – ženou. Vo štvrtom ročníku na strednej škole som vycestovala do Švédska a vyhrala som mimoriadnu cenu za originálne riešenie praktickej úlohy s laserovým lúčom. Boli mi venované tri zlaté svietniky od firmy Volvo, ako darček prvej žene, úspešnej riešiteľke s mimoriadnym výsledkom,“ spomína s úsmevom.
Od fyziky k medicíne
Ako sa však od fyziky dostala k medicíne? „Síce som vždy milovala fyziku, osobitne optiku, v mojej duši však vždy bolo samaritánstvo a obeta. Ja jednoducho potrebujem ľuďom pomáhať a zlepšovať kvalitu ich života. Toto ma napĺňa, preto som už od strednej školy vedela, že chcem byť lekárkou,“ prezrádza. No, nešlo to úplne hladko. Prijímacie pohovory na lekársku fakultu urobila úspešne, ale vedenie univerzity rozhodlo, že taký talent by mal ísť študovať fyziku a bola okamžite prijatá na matematicko-fyzikálnu fakultu. „Ale ja som si išla tvrdohlavo za svojím. Podala som niekoľko odvolaní, ale až to ministerské zabralo. Minister školstva pozitívne zasiahol do môjho života a rozhodol, že som bola prijatá na Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Študovala som, samozrejme, s vyznamenaním a skončila s Cenou dekana lekárskej fakulty. Venovala som sa chirurgickej ŠVOČ, ale plánovala som sa v budúcnosti profesijne venovať oftamológii – očnému lekárstvu. Ostala som verná svojej optike. Najväčším snom však bola pre mňa mikrochirurgia oka a dosiahnuť túto métu nie je pre ženu vôbec ľahké,“ uvádza pani prednostka. Tento jej študentský sen sa však stal nakoniec skutočnosťou. „Viete, keď má mladý človek v hlave to svoje želanie a presné predstavy o svojej budúcnosti, vytrvalo a trpezlivo po krôčikoch robí všetko preto, aby naplnil svoju métu, tak sa mu v živote postupne otvárajú nové a nové cestičky, ktoré ho dovedú k tomu vysnenému cieľu. Vždy musí byť dobre pripravený, musí mať pevnú vôľu a musí usilovne pracovať, aby v momente, keď sa tá cesta otvorí, vedel na ňu naskočiť a bol úspešný,“ hovorí Dagmar Kutnárová.
Vkliesnila sa medzi mužov
Na začiatku však musela prekonať vžitý názor, že mikrochirurgia oka patrí iba mužom. „Chirurgia je tradične mužská doména. Jednoducho niečo, na čo si muži nedajú len tak siahnuť. Strážili si tento odbor. Takže etablovať sa medzi chlapov bolo problematické. Teraz je to už lepšie, už je nás viacej žien – očných mikrochirurgičiek,“ vraví. Za svoj najväčší úspech považuje to, keď v apríli 2019 operovala v priamom prenose v nitrianskej nemocnici. „Dostala som špičkové vybavenie, na ktorom som robila prvýkrát v živote. Tá operácia sa prenášala v priamom prenose do kongresových sál, teda sledovali ju ostatní oční lekári a oční chirurgovia. Išlo o operácie šedého zákalu u pacientov s komplikovanými stavmi,“ spomína na neuveriteľný úspech a zároveň prelom, keď ju začala oftamologická spoločnosť akceptovať aj ako operatérku.
Hrdí Slováci sa vrátia
Z minulosti skáčeme opäť do prítomnosti a pani prednostka sa oblúkom vracia k špičkovej očnej klinike, ktorú chce v Nitre vybudovať. „Avizovaný rozvoj kliniky prinesie v prvom rade pacientom kvalitnú starostlivosť a komfort. Ale zároveň chceme mladým ukázať, že aj na Slovensku sú moderné pracoviská a šikovní lekári, ktorí vedia odovzdať svoje skúsenosti začínajúcim, aby potom vedeli samostatne rásť. Samozrejme, chcem, aby mladí išli aj do zahraničia, na stáže, aby nabrali skúsenosti a nové pohľady. Môžeme im pomôcť aj také vzdelávacie pobyty vybaviť, ale nech sa potom vrátia na Slovensko. Chcem, aby boli hrdí Slováci, pracovali pre nitriansku nemocnicu a starali sa o našich pacientov. Túžime byť pracoviskom, kde môžu získané skúsenosti zo zahraničia uplatniť a svoje výsledky liečby naopak prezentovať na domácich i zahraničných odborných podujatiach. Je to veľmi dôležité, aby boli lekári spokojní so svojím osobným rozvojom. Rastie nám generácia veľmi šikovných a pracovitých mladých ľudí, postarajme sa o nich,“ dodáva prednostka Dagmar Kutnárová. Tak, čo poviete na túto ženu? Okrem práce má aj rodinu, dokázala teda skĺbiť rodinný život s náročnou profesiou. Vybudovala si domov snov, oázu pokoja na úpätí lesa, vychovala dve úspešné deti, ktoré sú už dnes dospelé a samostatné.
Viera Mašlejová
FOTO: Ramon Leško a D. K.