Vybrať si ten správny vianočný stromček nie je zložité, pokiaľ presne viete, čo hľadáte. Máme pre vás pár tipov, ako sa v aktuálnej ponuke zorientovať.
Tá správna veľkosť
Otázka výšky stromčeka je jednou z najdôležitejších otázok pri jeho kúpe. Okrem potreby vymerania výšky stropu v miestnosti, kde bude vianočný stromček umiestnený, je potrebné vybrať si vhodný vianočný stromček aj podľa jeho šírky. Platí pravidlo, že čím je stromček vyšší, tým je aj širší. Je trendom posledných rokov, že sa do popredia dostávajú práve vysoké vianočné stromčeky. Ľudia s vysokými stropmi v domácnostiach si chcú obvykle kúpiť najvyšší strom, aký je možný. No často tak dostanú vysoký, ale tenký strom. Pri kúpe si teda treba overiť si aj šírku stromčeka a počet vetvičiek na celom stromčeku. Naozaj vysoký, ale veľmi úzky stromček nie je dobrou voľbou, pretože v priestore sa krása vianočného stromčeka stráca a kazí to celkový dojem z výzdoby.
Živý či umelý? Toť otázka!
Rozhodnutie o kúpe živého alebo umelého vianočného stromčeka je stále vecou osobných preferencií zákazníka. Najpredávanejšími vianočnými stromčekmi sú podľa našich údajov tie, ktoré majú 180 cm. Pokiaľ vychádzame z priemernej ceny pekného a hustého umelého vianočného stromčeka, jeho cena je cca 80 eur. Živé vianočné stromčeky v rovnakej výške kúpite za 25-40 eur. Lenže živý vianočný stromček musíte kupovať každý rok. Nepotrebujeme k tomu veľkú matematiku, aby sme zistili, že umelý vianočný stromček je často práve tou lacnejšou alternatívou, keďže bežný zákazník kupuje nový vianočný stromček raz za 5-8 rokov. Ročné náklady vo výške cca 10-15 eur na umelý vianočný stromček sú teda neporovnateľné.
Myslite ekologicky
Umelý stromček je síce ekonomickejší, ale zato menej ekologický. Umelý stromček z PVC bol totiž pravdepodobne vyrobený niekde v Ázii, odkiaľ sem absolvoval dlhú cestu. Už jeho výroba často zásadne zaťažuje životné prostredie, o jeho následnej likvidácii ani nehovoriac. Bude sa rozkladať rovnako dlho ako plastová fľaša. Okrem toho existujú štúdie, podľa ktorých materiál v domácnosti nemusí prospievať zdraviu malých detí, pretože sa z neho môže uvoľňovať olovo. Pri kúpe živých vianočných stromčekov majte na pamäti, že predávané stromy môžu byť už niekoľko týždňov staré. Pozrite sa teda na vetvičky vianočného stromčeka, ktoré majú byť na dotyk mäkké, ale určite nie suché a krehké. Pri kúpe skúste stromčekom potriasť a uvidíte, koľko ihličia opadne. Samozrejme, že opadávať by nemalo takmer nič. Ak si ho už prinesiete domov, odrežte kúsok z pňa a udržujte ho v nádobe s vodou, nech vám stromček nevyschne a nezačne opadávať.
Živý stromček áno, ale…
Živý stromček krásne prevonia byt a človek si pripadá tak nejako viac prepojený s prírodou. Je však dobré vedieť, že vianočné stromčeky sa priamo pestujú na tento účel, a aby rástli čo najrýchlejšie a zabezpečili maximálny zárobok, sú striekané pesticídmi a ďalšími hnojivami, ktoré si potom prinášate domov. Lepším variantom je stromček predávaný v kvetináči. Pokiaľ máte balkón či záhradu, kam ho môžete počas roka oddelegovať, vydrží vám viac ako jedny Vianoce. Prípadne ho po Vianociach môžete vysadiť do lesa.
Špeciálne podmienky
Na tento účel sú vhodné stromčeky zasadené už koncom leta či na jeseň. Odvtedy totiž už mierne prekorenili a pri vhodnej starostlivosti môžu pokračovať v ďalšom raste. Vyberte si preto strom, ktorý má vytvorenú dobrú koreňovú súsavu. No ako to spoznať? Pokiaľ uvidíte korene bohato rozvetvené, jemnejšie a vcelku, jedná sa o kvalitnú rastlinu. V opačnom prípade uvidíte menej silnejších koreňov s opadávajúcou zeminou. Zdravý ihličnan poznáte aj podľa toho, že ihličie neopadáva pri zatrasení, je svieži, bez znakov zažltnutia a zaparenia.
Nebojte sa novoty
Každý vianočný stromček, ktorý si zakúpite sa stáva charakteristickým pre váš domov, tak ako napríklad pohovka v obývačke. Existuje toľko rôznych možností, tak prečo zostať pri obyčajnom zelenom tradičnom stromčeku? Šišky, netradičné farby, zaujímavé strihanie a tvary vianočného stromčeka, multi-farebné svetlá, námraza na vetvách a podobne, to všetko vytvára zaujímavé štýly, ktoré urobia vianočný stromček jedinečným a originálnym len pre vás. Zaručene neexistujú dva identické vianočné stromčeky. Aj keby boli nazdobené úplne rovnako, každej domácnosti by dodali úplne iný nádych. Hrajte sa a buďte tvoriví, nebojte sa noviniek.
Rezaný stromček patrí do vody
Životnosť rezaného stromčeka môžete predĺžiť o celé týždne. Musíte sa oň ale vedieť starať. Keď si stromček prinesiete domov, odrežte malý klátik na kmienku zalepený smolou, aby k nemu prenikla voda. Nikdy ho ale nerežte do špičky. Postavte ho do chladu, najlepšie do nádoby s vodou. Ak máte stojan s vodou, musí kôra stromčeka dosahovať až do vody, teda nesmie sa orezávať, stromček saje vodu pletiva pod kôrou. Pridať môžete hnojivo pre rezané kvety. Raz denne môžete ihličie rosiť a zvlhčovať. A najmä – nepreťažujte vetvičky prílišným množstvom ťažkých ozdôb.