Ak vašu záhradu zdobí jazierko, venujte mu pred zimou špeciálnu pozornosť. Tu je zopár dôležitých rád, ako ho pripraviť na mrazivé dni.
V prípade malej vodnej plochy pri dome či pri chate, sa odporúča už počas jesene pravidelne odstraňovať všetko napadané lístie, kúsky kôry alebo konáriky, ktoré popadali na hladinu vody. Odborníci radia vybrať aj vodné riasy. Platí, že hladina jazierka musí zostať čistá. Ak totiž organický odpad klesne ku dnu, pri rozklade spotrebuje veľa kyslíka a zároveň uvoľní toxické látky, ktoré sú nebezpečné pre ryby a iné vodné živočíchy. Pamätajte na to, že odpratávanie listov, konárikov a ďalšieho organického odpadu, patrí k základnej starostlivosti pri zazimovaní záhradného jazierka v zime. Dôkladne prečistite aj brehy jazierka a odstráňte suché i odumreté listy pobrežných aj vodných rastlín.
Ktoré vypustiť
Jazierko hlboké viac ako osemdesiat centimetrov na zimu vypúšťať netreba. Plytšie záhradné jazierka áno. Pred vypustením vody najprv pochytajte ryby a umiestnite ich do akvárií alebo do iných vodných nádraží. Po vypustení jazierka odstráňte usadený kal z dna. Vyčistite aj steny jazierka, a ak je to potrebné, opravte drobné praskliny. Prázdne záhradné jazierko prekryte akoukoľvek vhodnou krytinou. Napríklad slamou, doskami, sieťou či fóliami. Dôležité je prekryť aj veľký kus okolo jazierka, aby nepremrzla okolitá pôda.
Lekná môžu ostať
S leknami si starosti nerobte, zostávajú v jazierku po celý rok. Nezabudnite ich však umiestniť pod izolačný materiál. Exotickejšie druhy ako lotosy a vodné hyacinty premiestnite do pivnice vo vedre s vodou. Rastliny ako pálka, rôzne trávy či trsť môžete pred zimou ostrihať –stačí pár centimetrov nad hladinou.
Čerpadlá von
Čerpadlá sa na zimu z jazierok vždy vyberajú aj v prípade, že jazierko nebudete vypúšťať. Vyberte tiež filter a UV lampy. Obehové čerpadlá vyčistite a zazimujte. Rovnako aj fontány, najmä pokiaľ nie sú zhotovené z mrazu odolného materiálu. V prípade, že sa v jazierku nachádzajú aj sklenené predmety či nádoby, odstráňte aj tie. Mráz ich môže potrhať a zničiť.
Rybky v zime
Ak teplota vody v záhradnom jazierku klesne pod desať stupňov Celzia, metabolizmus rýb sa spomalí a ryby viac neprijímajú potravu. Ryby sa väčšinou zdržiavajú na dne jazierka, kde je voda teplejšia. Pre bezpečné prezimovanie rýb je potrebné, aby malo jazierko hĺbku aspoň osemdesiat centimetrov pre karasy a stodvadsať centimetrov pre koi kapre. Počas zimy dochádza v jazierku k rôznym chemickým reakciám, a preto je nevyhnutné, aby po zamrznutí jazierka zostal na hladine otvor. Cez tento otvor jedovaté plyny uniknú a nepríde tak k zaduseniu rýb. Zároveň sa cez otvor voda okysličuje, vďaka čomu môžu vodné živočíchy dýchať.
Plaváky stopnú ľad
Rúbanie ľadu ryby stresuje, riešením je zadovážiť si polystyrénový plavák s výhrevným telesom, ktorý zabráni tvorbe ľadu. Pri použití plaváka nedochádza k miešaniu vody, a keď teplota neklesne pod bod mrazu, teleso sa neaktivuje. Teplota na dne vody tak zostáva konštantná. Pokiaľ sa dôkladne postaráte o pohodlie živých tvorov a odstránite všetky lístočky, jazierko sa vám na jar prebudí v plnej kráse a sile.
Spracovala vm
Foto: Shutterstock