Obklady tvoria tvár každej kúpeľne. Môžu byť jej skutočnou dominantou alebo len vytvárať neutrálne pozadie, ktoré dá vyniknúť ostatným prvkom vybavenia kúpeľne. Okrem funkcie dekoratívnej je však zásadná ich schopnosť chrániť steny pred vlhkosťou.
Dnešná ponuka v oblasti obkladov a dlažieb je natoľko široká, že si vyberie podľa svojho vkusu skutočne každý. Na druhú stranu sa ale práve výber môže stať skutočným orieškom. Do úvahy je totiž potrebné vziať viacero faktorov.
Hoci pri zariaďovaní kúpeľne najviac riešime formát a farbu obkladov, dôležitý je aj materiál. Tradičné keramické obklady hrajú prím, ale možností existuje viacero, napríklad sklenené obklady, mozaiky, prírodný kameň či mramor. Každý z materiálov má samozrejme svoje výhody aj nevýhody, typicky sa jedná o rozdiely v odolnosti voči vlhkosti a poškriabaniu, vzhľadu či cene. Takéto sklenené obklady a mozaiky môžu byť viac náchylné na odtlačky prstov a vodné škvrny.
Prírodné materiály v kúpeľni? Prečo nie
Ak túžite po kúpeľni obloženej prírodným kameňom či drevom, ale odrádzajú vás tienisté stránky ako napríklad údržba, riešenie existuje. Najnovšie technológie totiž umožňujú výrobcom obkladov vytvárať dokonalé imitácie dreva a kameňa vrátane ich autentickej štruktúry a obrovskej variability odtieňov. „Najnovším interiérovým trendom v oblasti obkladov je 3D efekt štruktúrovaných obkladov. Ich design je podporený špeciálnym tvarom, ktorý ľahko vystupuje do priestoru. Najčastejšie sa jedná o povrchy, inšpirované prírodnými materiálmi. Stretnúť sa môžete napríklad so štruktúrou, ktorá je inšpirovaná pôsobením vody na kameň, pieskom alebo povrchmi dreva. Veľmi obľúbené sú aj štruktúry s jasnými geometrickými tvarmi. V oblasti dlažieb je teraz veľmi žiadaný najmä dekory napodobňujúce prírodné drevo,“ uvádza Ing. Václav Vančura, technický riaditeľ kúpeľňových štúdií spoločnosti Koupelny Ptáček.
A prečo práve drevo? Tu sa už pomaly dostávame k ďalšej zásadnej oblasti pri vytváraní kúpeľne snov a tou je výber farby. Drevo vie dodať kúpeľni hrejivý efekt a zútulniť ju. Zároveň je veľmi variabilný a môžete ho teda kombinovať s akýmkoľvek farebným variantom obkladov. K obľúbeným imitáciám patrí aj betón, kov, pieskovec, žula alebo mramor. Práve posledný menovaný zažíva tak trochu renesanciu, najmä keď ho zjemní minimalistické vybavenie kúpeľne.
Farba aj vzory obkladu utvárajú celkovú atmosféru kúpeľne a môžu vám pomôcť aj s riešením priestoru. Pokiaľ si zvolíte svetlé farby, priestor sa opticky zväčší a pôsobí vzdušnejšie. Tmavšie farby oproti tomu pôsobia teplejším a útulnejším dojmom.
Nebojte sa veľkých formátov
Opticky zväčšiť priestor však dokáže aj dobre zvolený formát obkladov. Väčšina z nás by asi začala s výberom pri štandardných veľkostiach, ale skúste zavítať do sekcie veľkoformátových obkladov. Možno sa to bude zdať zvláštne, je však pravdou, že veľké formáty dokážu opticky zväčšiť aj malú kúpeľňu. K tomuto efektu dochádza vďaka minimalizácii škár, z čoho plynie ešte ďalšia výhoda – jednoduchšia údržba. Menej škár znamená menej priestoru na usadzovanie nečistôt, a teda aj baktérií. Škáry sú navyše veľmi tenké, pretože hrany dlaždice sú mechanicky brúsené a pokladanie je potom možné s minimálnymi škárami.
Aj v prípade veľkoformátových obkladov a dlažieb máte na výber z mnohých farieb a vzorov. Veľmi obľúbené sú opäť imitácie kameňa, drevených dosiek, ale aj napríklad betónu. Tento typ obkladu má aj ďalšie výhody, krásne ho možno využiť aj v ďalších miestnostiach a prirodzene tak kúpeľňu prepojiť s obytným priestorom. Výsledný efekt má nádych skutočného luxusu.
Keď hovoríme o veľkoformátových obkladoch, pravdepodobne si predstavíte skutočných obrov, ktorých najčastejšie vidíme v komerčných priestoroch a veľa krát dosahujú rozmery až 160×320 cm. Táto kategória ale poskytuje oveľa širšie možnosti, a to ako štvorcové, tak obdĺžnikové. Najmenší z veľkých začínajú najčastejšie už na rozmeroch 60×60 až 90 cm. „Veľkoformátový obklad vníma každý trochu inak. Pre niekoho je veľkosť obkladu 60×120 cm už veľký formát. Pre iného sa jedná o štandardný rozmer. Pritom práve táto veľkosť patrí v súčasnosti k najpredávanejším. Menej často sú žiadané obklady veľkosti 120×260 cm a viac. Dopyt súvisí nielen s cenou, ale aj s manipuláciou a pokladaním, ktoré si vyžadujú skúsenú a preškolenú firmu.“ upresňuje Václav Vančura.
Nepodceňte osobnú obhliadku
Vyberanie obkladov môže spočiatku pôsobiť ako tá najjednoduchšia vec na svete, ale z uvedeného už iste tušíte, že to až taká sranda nebude. Farieb, vzorov, veľkostí, a dokonca tvarov nájdete nespočetné množstvo. Určitý pred výber si možno urobiť s ohľadom na vkus a rozpočet z pohodlia domova na internete, avšak vždy radšej zavítajte aj do kúpeľňového štúdia, kde uvidíte množstvo vzoriek aj v skutočnosti. Monitor počítača často skresľuje farbu a pri bližšej prehliadke štruktúry si oveľa lepšie predstavíte napríklad jej údržbu.
„V našich kúpeľňových štúdiách patrí k veľmi obľúbeným službám 3D vizualizácia. Vďaka nej si zákazník utvorí oveľa lepšiu predstavu o výslednej podobe kúpeľne, vrátane nábytku a sanity,“ dodáva Vančura. Harmónia medzi obkladom a vybavením kúpeľne je totiž nesmierne dôležitá. Či už dáte prednosť kúpeľni modernej, veľmi farebnej, prírodnej alebo v romantickom duchu, majte na pamäti, že sa jedná o priestor, kde začíname a končíme svoj deň, preto nie je radno čokoľvek podceniť.