Mladá žena z Bratislavy – Viera trpí silnou migrénou. Prvé príznaky začala pociťovať už ako dvanásťročné dievča. To, že ide o migrénu, však lekári potvrdili, až keď mala 19 rokov.
Vierka už ako tínedžerka mávala silné bolesti hlavy sprevádzané často zvracaním. Pre dievča na prahu puberty to bolo naozaj neznesiteľné, preto vyhľadala lekára. Doktori jej predpísali množstvo liekov – na depresiu, na srdce, na spanie, ale zlepšenie neprichádzalo. Aj ľudia vo Vierkinom okolí si všimli, že sa s dievčaťom niečo deje. No, viete, ako to chodí – povedali si, že to nemôže byť nič vážne. Spolužiaci a učitelia si dokonca mysleli, že simuluje, aby nemusela chodiť do školy. Keďže bola ešte dieťa, ani lekári nemali podozrenie na migrénu. V hre boli rôzne diagnózy, v jednom prípade jej chceli vyoperovať slepé črevo – lekárov totiž pomýlili bolesti v oblasti brucha. Až keď mala Vierka 19 rokov, teda po siedmich rokoch trápenia, diagnostikovali jej konečne migrénu. Diagnózu stanovila neurologička na základe dotazníka a vyšetrení CT a MR. Dnes mladá žena vraví, že po zistení, čo je pôvodom jej zdravotných problémov, sa jej konečne uľavilo. „Odľahlo mi, že už konečne viem, čo to je. Na jednej strane to síce nebola život ohrozujúca diagnóza, na druhej strane už som vedela – aj moje okolie, že to nie je len nejaká prehnaná reakcia na bolesti hlavy. Postupne som absolvovala rôzne liečby, takže prišlo aj zlepšenie,“ hovorí Viera. Stále však mávala aj 15 záchvatov do mesiaca! Čo bolo skutočne vyčerpávajúce, pretože stavy – keď potrebujete len pokoj a tmu, sú náročné a často bránia aj vo vykonávaní každodenných činností a v sústredení sa na prácu.
Dnes zabehne 10 kilometrov
Našťastie, po určitom čase sa dozvedela, že existuje nová, modernejšia liečba migrény. Medikamenty, ktoré sa užívajú na zvládnutie samotných atakov a tiež, že pacient môže dostať aj takzvanú profylaktickú liečbu – teda liečbu, ktorá sa užíva ako prevencia pred záchvatmi migrény. Keďže tých záchvatov bolo v jej prípade naozaj veľa, rozhodla sa, že novú liečbu vyskúša. Dnes Vierka užíva profylaxiu a aj liečbu na akútne záchvaty. Pochvaľuje si, že s biologickou liečbou prišlo výrazné zlepšenie. Injekciu si pichne každý mesiac a niekedy si podá tri naraz, čo znamená, že má potom na štvrťroka pokoj. „Záchvaty mávam maximálne 1- až 2-krát za mesiac a s podstatne menšou intenzitou. Predtým som si radšej nič veľmi neplánovala. Mala som obavy, že keď pôjdem do kina, či do divadla, príde atak. Vyhýbala som sa rôznym aktivitám, napríklad cvičeniu a športovaniu celkovo. Dnes bez problémov zabehnem 10 kilometrov,“ pochvaľuje si pacientka.

Nová liečba zníži počet záchvatov
Migréna je, bohužiaľ, takpovediac ženská choroba – teda v tom zmysle, že postihuje najmä slabšie pohlavie. V roku 2019 neurologické ambulancie evidovali spolu 27 800 pacientov s migrénou alebo inými syndrómami bolesti hlavy, z toho až 68 percent boli ženy. Skôr než začneme hovoriť o tejto téme, musíme si vyjasniť, kedy ide o migrénu. „Podozrenie, že ide o migrénu by sme mali mať vtedy, ak je bolesť sprevádzaná aj inými ťažkosťami a objavuje sa opakovane. Bolesť hlavy pri migréne je typicky jednostranná, pulzujúca, často sprevádzaná vracaním, črevnými problémami, precitlivenosťou na zvuky, svetlo a pachy, a je taká silná, že bráni vo výkone každodenných aktivít. Ak bolesť hlavy spĺňa aspoň tri z týchto prejavov, je potrebné vyhľadať lekára,“ vysvetľuje prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD., neurológ z II. neurologickej kliniky LF UK Bratislava a Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre. Všeobecný lekár na základe fyzikálneho vyšetrenia vylúči iné faktory, ktoré môžu spôsobovať častú bolesť hlavy a v prípade podozrenia, že ide o migrénu, nasmeruje pacienta do ambulancie neurológa. „Dôležitú úlohu v diagnostike a nastavení vhodnej liečby hrá aj pacient. Pokiaľ si vedie záznamy o atakoch bolestí hlavy, intenzite, opakovaní, prípadne o spúšťačoch a okolnostiach vzniku bolestí hlavy, je jednoduchšie diagnostikovať ochorenie a nastaviť vhodnú liečbu,“ upozorňuje MUDr. Anetta Kováčiková, neurologička z Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov.

Koniec snom? Nemusí to tak byť
Mnoho ľudí, ktorí zažili alebo zažívajú migrénu, tvrdia, že im ochorenie vzalo celý život, túžby, sny, znemožnilo robiť si plány s rodinou, rozvíjať kariéru. Migrenózny atak môže trvať niekoľko hodín až dní. Súčasťou môžu byť aj depresie, úzkosť, panické ataky, kardiovaskulárne ochorenia, epilepsia, astma a rôzne alergie. Odborníci však vravia, že s liečenou migrénou sa dá viesť plnohodnotný život. „V súčasnosti existujú rôzne možnosti liečby. Primárne sa podáva akútna liečba bežnými liekmi. Ak táto liečba zlyhá alebo má pacient ataky príliš často, alebo ak záchvat trvá viac ako 48 hodín a narúša bežné denné aktivity, lekár môže predpísať profylaktickú – teda preventívnu liečbu. Ak sa počet záchvatov ani potom nezníži, môžeme naordinovať biologickú liečbu. Podáva sa injekčne, zväčša jedenkrát mesačne,“ uvádza MUDr. Valkovič.
Viera Mašlejová
Foto: archív