Uviesť notoricky známe dielo Louisy May Alcottovej Malé ženy, navyše tesne pred koncom divadelnej sezóny, môže z pozície tvorcov vyzerať ako odvážny čin. Veľké očakávania totiž so sebou prinášajú aj obrovskú zodpovednosť. Divadelné zoskupenie sa však námetu zhostilo s veľkou vervou a už teraz je jasné, že sa vypredaná sála činohry SND má na čo tešiť.
Ak si niekto myslí, že sú Malé ženy titulom, ktorý adekvátne osloví nanajvýš šestnásťročné dievčatá, je na veľkom omyle. Predstavenie je koncipované ako rodinné , kde si niečo nájde divák každého veku. Ženy sa môžu zamyslieť nad tézou, kam sa ich pozícia v spoločnosti posunula za posledných dvesto rokov od vydania románového originálu, zatiaľ čo sa muži pobavia nad originálnymi a rokmi overenými „lifestylovými“ radami v podaní divadelných hviezd. A napokon mladšie ročníky (ale nielen tie) zaručene osloví vizuálna stránka predstavenia s kostýmami prepracovanými do najmenšieho pestrého detailu.
Liek na úzkosť
Podľa dramaturgičky Dariny Abrahámovej je americkými psychológmi dokázané, že dielo Malé ženy pozitívne pôsobí na stavy úzkosti. Niečo na tom bude a v divadelnom podaní hra prináša ešte mnoho ďalších výhod. Tvorivý tím chcel na záver sezóny priniesť titul, ktorý bude ľudí zjednocovať a prinesie tak dôležitú ľudskosť, harmóniu a pohladenie na duši, čo spoločnosti dlhodobo chýba. V žiadnom prípade však nečakajte naivné či povrchné dielo. Spoločenské témy, ktoré hra prináša korešpondujú s každým historickým obdobím. Prieniky so súčasnosťou sú očividné, keď v hre pomerne jednoducho identifikujeme kontext vojny, epidémie či zamýšľanie sa nad hodnotovým rebríčkom.
Sestry z javiska
Spoluprácu na inscenácii si užili aj herci a herečky, ktorí si nevedia vynachváliť vedenie režiséra Mariána Amslera. „Splnil nám viacero snov,“ vyjadrila sa predstaviteľka Meg Petra Vajdová, „čo však považujem za výnimočné je ženská energia, s ktorou sme mohli pracovať.“ Herečka ďalej vysvetlila, že na javisku získala sestry, ktoré v skutočnom živote nemá a cení si, že ani jedna z nich sa nesnažila byť tou najlepšou. Je jasné, že divák si svoju obľúbenkyňu môže vybrať, ale pri tvorbe postáv sa ani jedna z herečiek necítila byť dôležitejšia, ako tie ostatné. Martin Huba dielo nazval „urputným“. Na hre ho najviac zaujal fakt, že postavy sa napriek neľahkému osudu, ktorý im bol pridelený, rozhodli prežiť svoje životy dôstojne, mravne a s radosťou. A práve tá by isto pomohla aj súčasnej generácii.
Dva v jednom
Ak ste odrástli na románe Malé ženy, zrejme viete, že má aj druhú časť, pokračovanie po pár rokoch s názvom Dobré manželky. A práve v hre, ktorú uvádza Činohra SND máte možnosť oboznámiť sa s oboma časťami. Ľudia mali problémy odjakživa, ale je len na nich, aby našli svoje ukotvenie a radosť, aby vedome prežívali svoje životy a snažili sa o vlastné zlepšenie.
Malé ženy sú nadčasovým titulom, kde sa v odľahčených dialógoch skrývajú hlboké pravdy. Príďte sa o tom presvedčiť aj vy. Na svoj lístok sa v tomto prípade určite oplatí počkať.