Začiatkom novembra je najvyšší čas postarať sa o prezimovanie záhrady. Čo všetko treba urobiť, aby rastliny nevymrzli a na budúci rok nám znova robili radosť?
V krátkom manuáli prinášame základné tipy, podľa ktorých zabezpečíme záhrade nenáročný prechod do chladných zimných dní.
Trávnik
Základom je pravidelne vyhrabávať všetky opadané listy. Trávnik už nekosíme, lepšie je, ak zostane vyšší. Odporúčaná výška je šesť centimetrov. Ak bude trávnik veľmi nízky, hrozí mu vymrznutie.
Trvalky
Citlivé trvalky ako krásnoočká, kokardy či iné druhy, ktoré ohrozuje mráz, nastelieme vzdušným prírodným materiálom, napríklad suchým lístím. Dobrou voľbou je aj čečina alebo záhradnícka textília.
Vysoké trávy
Všetky veľké okrasné trávy zviažte, a to tak, aby nadzemná časť chránila srdiečko rastliny. Odporúča sa to pri trávach, ako sú perovec klasnatý, proso perlové či pampová tráva. Dôležité je aj správne načasovanie, kedy ozdobné trávy zviažete. Oplatí sa v tomto prípade pozorne sledovať predpoveď počasia. Správny čas je až vtedy, keď sa už očakáva sneženie či prvé mrazy.
Polodrevité kry
Sú chúlostivé na studený vzduch, preto perovskia, bradavec, levanduľa či mladá hortenzia, potrebujú z náveternej strany ochranu pred mrazivým prúdením vzduchu. Nadzemné časti opatrne obalíme bielou netkanou textíliou. Vyberáme si z priedušných, z vodo a svetlo-priepustných materiálov, vďaka ktorým nebudete potrebovať chemické ošetrenie. Zakrývaciu plachtu dobre upevníme, husto ju obložíme čečinou, čím vznikne ďalšia nevyhnutná termoizolačná vrstva.
Vždyzelené rastliny
Vavrínovce, rododendrony – aj tie potrebujú ochranu. Najlepšie je ich obaliť do krycej siete, ktorá ich bude chrániť pred zimným slnkom a zníži ich straty vody. Ďalší dobrý spôsob je použiť ihličnaté chvojky, ochránia rastliny pre predčasným prebúdzaním ostrým zimným slnkom. Treba ich však ochrániť aj pred ostrým zimným vetrom, ktorý môže vždyzelené druhy vysušiť.
Mladé tuje
Krásne a pôvabné ihličnaté stromy – tuje, dobre znášajú mráz a sú nenáročné na starostlivosť. Tuje, ktoré sme vysádzali tento rok a čaká ich prvá zima, však radšej zviažeme podobne ako veľké trávy. Odolajú tak lepšie mrazu aj zimnému slnku. Niektorí záhradníci dokonca vravia, že mladé nezrelé stromy potrebujú „zimné oblečenie“ – napríklad vrecovinu. Ich konáre sú totiž stále slabé a výhonky tenké. Môžu sa zlomiť pod ťarchou snehu.
Skalka
Najideálnejšia je pre skalky snehová prikrývka, avšak na mnohých miestach Slovenska chýba, a tak sú rastlinky ohrozené mrazom. Čím teda skalku zakryť? Lístie záhradníci neodporúčajú. Oveľa lepšie je zakryť skalku ihličnatými chvojkami.
Jahody
Aj keď priamo nepatria medzi okrasné rastliny, predsa ich mnohí záhradkári radi pestujú. Aj o jahodoviská sa však treba pred zimou postarať. Mínusové teploty môžu poškodiť krehké srdiečka rastlín, preto jahodovisko nastelieme slamou v hrubej vrstve. Potom na začiatku sezóny slamu len zhrabeme.
Spracovala vm
Foto: Shutterstock