Slobodnej mame dvoch synov Martine Duchoňovej zo Želiezoviec v roku 2019 diagnostikovali rakovinu krčka maternice. Lekári jej odporučili imunologickú liečbu, no poisťovňa jej liek, ktorý je na výnimku, odmieta uhradiť. Doteraz ju život zachraňujúca liečba vyšla 40 700 eur!
„Martina je matka trinásťročného Martina a desaťročného Jakuba. Synov vychováva sama, po tom, čo ju partner pred Vianocami 2022 opustil. Napriek tomu, aké ťažké obdobie prežíva, vytrvalo bojuje,“ rozhovorila sa o svojej sestre Petra Fabryová. Za sestru sa postavila, a aj teraz to bola práve ona, čo sa ozvala, aby upozornila na zložitú situáciu. Ako sme už uviedli v úvode, pred štyrmi rokmi pani Duchoňovej zistili onkologické ochorenie – rakovinu krčka maternice. Martina podstúpila náročnú rádioterapiu a chemoterapiu, pričom liečba sa zdala byť úspešná. Ochorenie sa však, žiaľ, po roku vrátilo. Následne ju liečili systémovou chemoterapiou a biologickou liečbou, ktorá však po čase prestala byť účinná. Martine sa zdravotný stav doslova z týždňa na týždeň zhoršoval…

Finančne neúnosné
„Sestra od septembra 2022 podstupuje imunologickú liečbu presne stanoveným liekom. Takúto liečbu jej odporučilo konzílium na Onkologickom Ústave Sv. Alžbety v Bratislave. Výborný efekt liečby dokázalo aj kontrolné CT. Jej žiadosť o výnimku, aby liek uhradila zdravotná poisťovňa VšZP, však trikrát zamietli. Liečbu si teda musí hradiť sama. Doteraz zaplatila 40 700 eur. Jedno podanie lieku stojí až štyritisíc eur,“ vysvetľuje Petra Fabryová.Ako dodáva, peniazmi pomohla celá rodina a urobili aj finančnú zbierku. Liek potrebuje dostať každé tri týždne. „Sestra je slobodná matka bez partnera. Pracuje ako učiteľka na polovičný úväzok. Dostáva invalidný dôchodok, čo jej pokrýva výdavky na chod domácnosti a starostlivosť o deti. Dlhodobo si však túto liečbu ani s podporou rodiny nemôžeme dovoliť. Je to finančne neúnosné,“ upozorňuje Petra.

Synovia mamu potrebujú
Podľa jej slov práve imunologická liečba sestre zachraňuje život. Umožňuje jej venovať sa a starať sa o synov. „Jakub a Martin svoju mamu potrebujú, je nepredstaviteľné, že by o ňu prišli,“ apeluje Petra. Liečivo bolo 1. januára tohto roku zaradené do kategorizačného zoznamu. Ošetrujúca lekárka podala znova žiadosť o úhradu kategorizovaného inovatívneho imunologického lieku, ktorý je registrovaný a uvedený v platnom zozname kategorizovaných liekov, no plne hradený je len pri melanóme a rakovine pľúc. „Prosím, naliehavo žiadam a úprimne verím vo vašu pomoc,“ uviedla na záver sestra onkologickej pacientky.
Stanovisko VšZP: Chce to reformu financovania
Z odpovede poisťovne vyberáme:
Daný liek má vo svojom súhrne charakteristických vlastností lieku, schválenom Európskou liekovou agentúrou, uvedených 23 indikácií. Napríklad na rakovinu kože, rakovinu pľúc, kolorektálny karcinóm, karcinóm prsníka, endometriálny karcinóm a cervikálny karcinóm. MZ SR však zaradilo uvedené liečivo do kategorizácie len na liečbu pokročilého melanómu u dospelých a na liečbu prvej línie karcinómu pľúc. Pri ostatných indikáciách totiž výrobca lieku nepodal žiadosť o zaradenie lieku do kategorizačného zoznamu. Ani diagnóza danej pacientky nie je na zozname indikovaných diagnóz, v prípade ktorých môže byť liek uhradený. Poisťovne robia všetko pre to, aby sa spektrum indikácií rozšírilo. Je aj v ich záujme, aby bolo toto liečivo dostupné pre všetkých pacientov, ktorým môže pomôcť, a preto intenzívne komunikujú s výrobcom lieku. V procese kategorizácie sú však poisťovne až na konci. To, či sa liek dostane aj k pacientom s inými diagnózami, je v rukách výrobcu lieku. On musí požiadať MZ SR o rozšírenie kategorizácie aj o iné diagnózy. Ďalší krok k tomu, aby sa liek stal dostupným pre všetkých, ktorí ho potrebujú, musí urobiť MZ SR, a to rozšírením zoznamu diagnóz, pre ktoré bude kategorizovaný.
Poisťovňa je toho názoru, že je neprijateľné, aby si pacienti drahé inovatívne lieky, ktoré im pomáhajú, platili z vlastných zdrojov, ktoré vo väčšine prípadov ani nemajú a zároveň je nemožné, aby imich uhrádzali poisťovne bez dostatočného finančného krytia z MZ SR – bez toho, aby na inovatívne lieky dostali peniaze, ak nechcú ohroziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre ostatných pacientov. Je preto potrebné urýchliť cestu kategorizácie inovatívnych liekov alebo vytvoriť samostatný fond z prostriedkov EÚ, z ktorého zdravotné poisťovne budú môcť za zákonom stanovených podmienok hradiť nekategorizované lieky a lieky v nekategorizovaných indikáciách všetkým indikovaným pacientom do momentu, kým liek nevstúpi do kategorizácie. Poisťovňa je toho názoru, že ak sa liečba určitým liekom stáva štandardnou a jedinou terapeutickou alternatívou, liek by mal byť kategorizovaný a dostupný pre každého pacienta, ktorý spĺňa indikačné kritériá.
Treba si úprimne povedať, že Slovensko nie je krajinou, ktorá by dokázala z terajšieho nastavenia verejného zdravotného poistenia zabezpečiť všetko, čo súčasná medicína ponúka, preto je potrebná reforma financovania zdravotnej starostlivosti , ktorá musí ísť ruka v ruke s nastavením nároku pacienta a pripoistenia, alebo zvýšenia odvodov.
Za VšZP sa vyjadrila Eva Peterová, manažérka oddelenia komunikácie.
Viera Mašlejová: P. F.