Veľká rodinná dráma sa odohrala pred dvoma týždňami v Šali. Syn dobodal svojich rodičov i brata. Po hroznom čine napokon skočil z okna. Dvadsaťtriročný útočník aj jeho brat sú mŕtvi. Rodičia skončili s poranením hrudníka v nemocnici. O vyjadrenie k tragédii sme požiadali psychológa Mareka Madra zo združenia Ipčko.
Čo mohlo byť podľa vás dôvodom, že syn zaútočil na rodičov a brata?
Z našej praxe vychádza, že k takýmto tragédiám dochádza často pri nahromadení viacerých stresorov, náročných životných situácií a kríz. Často v krátkom časovom horizonte, keď človek prichádza o svoje stratégie, ako zvládať záťaž, respektíve, keď nie sú v danej chvíli účinné. Ide teda o reťazenie viacerých náročných situácií. Človek v takejto kríze prežíva náročné chvíle a má pocit, že neexistuje iné východisko zo situácie. Optika videnia možností a riešení pri záplave emócií a bolesti je veľmi zúžená, preto je dôležité mať pri sebe niekoho, kto je človeku nablízku a pomáha mu vidieť riešenia.
Prečo konal tak fatálne?
V našich životoch sa môže udiať veľmi veľa udalostí a situácií, pri ktorých pociťujeme vnútornú emocionálnu bolesť. Tieto situácie, a to ako nás zasiahnu, sa u každého človeka líšia, preto sú aj naše reakcie a konanie v náročných životných momentoch odlišné. Častým motívom môže byť bezvýchodisková situácia, obavy a panika. Deti a mladí ľudia nemajú dostatok skúseností na riešenie náročných situácií, nemajú ani dostatočne vyvinutý mozog na domyslenie následkov a dôsledkov a taktiež nepoznajú toľko stratégií, aby sa s ťažkosťami vyrovnali ako my dospelí. Ak im to nejde vyriešiť samým, hľadajú pomoc. Ak ju nedostanú, konajú impulzívne, radikálne až fatálne.
Aký vplyv na jeho konanie mohlo mať jeho okolie či spoločenská situácia?
Ak je dieťa vystavené tomu, že náročné situácie sa riešia agresívne a robia to tak aj dospelí okolo neho, považuje to za štandardný spôsob riešenia problémov. Aktuálne je spoločenské naladenie a atmosféra v spoločnosti napätá, normou sa stali útoky, fyzická alebo verbálna agresia, hejt, nenávisť. Mozog mladého človeka to nevie dostatočne vyhodnotiť a nie je schopný domyslieť následky. Prispôsobuje sa tomu, čo sa považuje za normu.
Tragédií, pri ktorých útočil mladý človek, akosi pribúda. Čím to je?
Žiaľ, aj táto tragédia poukazujú na fakt, že stav duševného zdravia mladých ľudí sa zhoršuje a potrebujeme systémovú zmenu a posilnenie starostlivosti o duševné zdravie. Často nám mladí hovoria o tom, že sa cítia osamelo, neviditeľne, nevypočutí a pod obrovským tlakom, Čo sa odráža na výkonoch, ktoré musia všade podávať – či už vo vzťahu k rodičom, aby nesklamali, nezlyhali a naplnili ich očakávania, v škole, kde musia podať akademický výkon, v partnerských vzťahoch, kde sa tiež obávajú, že nebudú pre partnera dostatoční, ale aj v rovesníckych vzťahoch.
Nebojte sa požiadať o pomoc
V prípade, že vás alebo blízkych zasiahla nejaká ťaživá situácia, využite pomoc psychológov. Kontaktujte e-mail kackonr@ipcko.sk alebo nonstop bezplatnú anonymnú Krízovú linku pomoci na čísle 0800 500 333.
Viera Mašlejová
Foto: