„Nikdy som sa nesnažila prezentovať v médiách, nie som na žiadnej sociálnej sieti. Môj život sa však mení, a keď túžim ďalšej generácii odovzdať radostnú zvesť ekonómie, musím vyjsť zo svojej ulity, aj keď som si vedomá rizík,“ tak začala náš rozhovor vysokoškolská pedagogička Jana Piteková, ktorá sa profesionálne venuje ekonómii už tridsať rokov.
Nenápadná „necelebritná“ žena toho už veľa dokázala. Ako matka štyroch detí zvládla rodinu i profesijný rast na vysokej škole – aktuálne pôsobí na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Ako sama vraví, symbióza rodiny a kariéry u nej napredovala zaujímavým spôsobom. „Najskôr prvé dieťa, a potom prvý titul. Druhé dieťa, druhý titul. Tretie dieťa, tretí titul. Keď prišlo štvrté dieťa, pochopila som, že hodnota rodiny je pre mňa oveľa viac ako „zbieranie titulov“. Piate dieťa sme však už nestihli,“ uvádza docentka Piteková. S pokorou priznáva, že po rokoch štúdia ekonómie jej „začína“ konečne aj rozumieť a môže do tejto vedy vložiť pohľad ženy a matky. Ako rodená Tatranka vyrastala v hoteloch, kde pracovali jej rodičia. Po skončení Obchodnej akadémie v Poprade išla študovať cestovný ruch do Banskej Bystrice na vysokú školu.
Do ekonómie sa zamilovala už ako osemnásťročná. „Ekonómia má logiku, vzťahy, väzby, súvislosti. Je to niečo úplne iné ako memorovanie odrážok. Ekonómia je veda ako hrom! Môjmu budúcemu manželovi, do ktorého som sa zamilovala tiež ako osemnásťročná, som sa pochválila, že čas čakania na rande som využila učením sa ekonómie. Až po rokoch sa mi priznal, že vtedy chvíľu uvažoval o rozchode, pretože sa mu to nezdalo,“ prezrádza Jana Piteková. Našťastie k tomu vôbec nedošlo. Naopak. „Láska dostala prednosť. V druhom ročníku vysokej školy som sa vydávala. Na začiatku štvrtého ročníka sa nám narodil prvý syn a o ďalší mesiac začala Nežná revolúcia,“ opisuje turbulentné obdobie.
Viera Mašlejová
Foto: J. P.
Celý článok si dočítate v Slovenke číslo 34 – 35, ktorá vychádza 21. augusta.