Aj keby ma mal môj postoj stáť funkciu predsedu vlády, urobím všetko, aby som zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne na Ukrajine. Predseda slovenskej vlády Robert Fico (Smer-SD) to deklaroval vo videu, ktoré v nedeľu 25. februára vo večerných hodinách zverejnil na sociálnej sieti.
Premiér Fico ďalej avizoval, že na dnes zvolá koaličnú radu, rokovanie vlády, a bude tiež hovoriť s koaličnými partnermi. „Hneď po tom odcestujem na bojovú poradu do Paríža k Ukrajine, ktorú narýchlo, v priebehu posledných hodín, zvolal francúzsky prezident, na ktorej sa podľa všetkého zúčastnia všetky členské štáty Európskej únie, ako aj niektoré nečlenské štáty, ktoré sú však členmi NATO,“ uviedol premiér. Dôvod porady je podľa slovenského premiéra jasný, keďže pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu sa vyjadril, že stratégia Západu v tomto vojenskom konflikte zlyhala. Položil tiež otázku, ako bude Západ reagovať, či pôjde do totálnej eskalácie napätia a bezhraničnej vojenskej a finančnej podpory, alebo predstaví zmysluplný mierový plán. Fico vyjadril presvedčenie, že prvá možnosť je správna. „Z informácií o témach, o ktorých máme zajtra hovoriť, ide mráz po chrbte,“ vraví predseda vlády. I to je dôvod, prečo bude hovoriť s bezpečnostnými, politickými i spravodajskými zložkami štátu.
O vyslaní ozbrojených síl mimo územia Slovenska za účelom humanitárnej pomoci, vojenských cvičení či mierových pozorovateľských misií rozhoduje podľa článku 119 Ústavy SR vláda SR. Rovnako rozhoduje o ich vyslaní mimo územia SR v prípade „ak ide o plnenie záväzkov z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu, a to najdlhšie na čas 60 dní“. Takéto rozhodnutie musí bezodkladne oznámiť Národnej rade SR. Ak nejde o tento prípad,