Ak váš bicykel smutne drieme v pivnici, je čas na jarnú údržbu a lov na cyklodobrodružstvá sa môže začať. V Európe máme množstvo krásnych scenérií, ktoré si môžete vychutnať práve z bicykla. Spoznajte s nami najlákavejšie európske cyklotrasy, ktoré vás zavedú do fascinujúcich kútov nášho kontinentu.
- Pozdĺž Dunaja: Jedna z najobľúbenejších cyklotrás v Európe je Dunajský cyklochodník. Prejdete cez štyri krajiny s krásnymi scenériami a bohatým kultúrnym dedičstvom. Začína v nemeckom Donaueschingene a končí v maďarskej Budapešti. Po ceste navštívite vinice, kláštory, katedrály a historické mestá ako Viedeň, Bratislava a Budapešť.
- Okolo Severného mora: Táto trasa, známa ako EuroVelo12, je najdlhšou cyklotrasou na svete. Prejdete cez Škótsko, Anglicko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Dánsko, Švédsko a Nórsko. Uvidíte rozmanité krajiny, od holandských polí po nórske fjordy. Na trase objavíte aj ikonické pamiatky ako hrad Edinburgh, biele vápencové útesy v Doveri a historické mesto Bruggy v Belgicku.
- Cesta Camino Francés (Camino de Santiago): Láka vás bližší pohľad na cyklovýlet z Francúzska do Španielska? Dobrodružstvo sa začína v St. Jean Pied-du-Port a končí v pútnickom meste Santiago de Compostela. Trasa je dlhá približne 790 kilometrov a ponúka nádherné výhľady na fascinujúce krajiny a historické pamiatky ako katedrála Santiago de Compostela.
- Parenzana: Ak preferujete kratšie trasy, môžete preskúmať Parenzanu, ktorá vedie z Chorvátska do Slovinska. Táto trasa dlhá menej ako 125 kilometrov nasleduje starú železničnú trať. Okolie je plné vinohradov a pahorkatín s výhľadmi na more.
- Kungsleden: Kungsleden vo Švédsku, čo znamená “Kráľovská trasa”, je nepochybne jedna z najpopulárnejších miestnych cyklotrás s dĺžkou asi 440 km. Krajina vás zavedie hlboko do švédskych lesov, keď začnete svoju cestu v národnom parku Abisko na severe Švédska. Budete pokračovať na juh a ukončíte svoju cestu v Hermavane. Celkovo prejdete štyrmi národnými parkmi, čo znamená, že si budete môcť vychutnať hory a lesy, ale aj nezameniteľnú švédsku cyklokultúru.
Jeden komentár
K comu je takyto zbytocny clanok? Najprv som hladal, kde zmizol text. Az potom som pochopil, ze autorka si nedala namahu zistit viac. Len vygrcat par nadpisov, bez akychkolvek blizsich informacii. Smutne