Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Richard Strapko končí vo svojej funkcii.
Informoval o tom samotný odvolaný šéf štátnej zdravotnej poisťovne. Doplatil na stratové hospodárenie poisťovne. Strata VšZP dosiahla ku koncu minulého roka 153,8 milióna eur. Za prvý štvrťrok tohto roka strata poisťovne presiahla 50 miliónov eur. Pokračujúce prehlbovanie jej strát zapríčinilo, že k 31. marcu štátna poisťovňa už vykazovala záporné vlastné imanie v hodnote 8,8 milióna eur.
Minister zdravotníctva Michal Palkovič na tlačovej besede poukázal na to, že štátna zdravotná poisťovňa je dlhodobo v strate, ktorá sa neustále zvyšuje. „Z tohto dôvodu som sa zúčastnil mimoriadneho rokovania dozornej rady, kde odzneli z mojej strany kritické slová smerom k manažmentu,” uviedol minister. Vedenie VšZP minister následne do piatka zaviazal k tomu, aby doložilo, akým spôsobom chce plánované úsporné opatrenia uskutočniť. Tieto opatrenia mali poisťovni ušetriť 51 miliónov eur. „Kvalitatívne to považujeme za nedostatočne vypracované,” dodal minister, podľa ktorého je za to zodpovedný generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko.
Šéf rezortu zdravotníctva ako problematický vníma aj prístup časti vedenia k situácii v poisťovni. „Očakával som, že ako zodpovední manažéri v štátnej správe časť vedenia bude prichádzať s riešeniami, ktoré kondíciu VšZP zlepšia. Z tohto dôvodu som sa rozhodol k dnešnému dňu odvolať generálneho riaditeľa VšZP pána Strapka z pozície predsedu predstavenstva a člena predstavenstva VšZP,” uviedol minister. Podľa Palkoviča sa ministerstvo snaží nastaviť opatrenia, ktoré prispejú k tomu, aby VšZP bola v lepšej kondícii. „Dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne musí prísť, k rozsahu by som sa nevyjadroval,” povedal. Situácia v štátnej poisťovni je podľa neho vážna, keďže poisťovňa vykazuje historicky najvyššie negatívne vlastné imanie.
„Výsledok záporného hospodárenia všetkých troch poisťovní je dôsledkom nedostatočného rozpočtu, nie neefektívneho hospodárenia, či neefektivity VšZP. Jediným účinným riešením je dofinancovanie celého sektora zdravotníctva a následne ďalšie systematické zmeny,” uviedol odvolaný šéf VšZP Richard Strapko. Upozornil na to, že z funkcie ho minister zdravotníctva odvolal telefonicky, počas jeho plánovanej dovolenky s rodinou. „Ako celé predstavenstvo sme v uplynulých dňoch zásadne odmietli konkrétne mitigačné opatrenie nariadené ministerstvom zdravotníctva, a to neschvaľovať zo dňa na deň lieky na výnimku,” tvrdí. Ak by sa toto opatrenie nezmenilo, podľa Strapka by to znamenalo ohrozenie liečby pre takmer 4 000 ťažko chorých aj onkologických poistencov.
„Vzhľadom na zjavnú nedôveru zo strany aktuálneho ministra zdravotníctva ponúkli svoje funkcie v predstavenstve Všeobecnej zdravotnej poisťovne aj moji kolegovia Beata Havelková a Ľubomír Kováčik, minister však ich rezignáciu zatiaľ neprijal,” povedal Strapko.