K čaru Vianoc patrí aj typický kvet – vianočná ruža. Stelesňuje v sebe symboliku najkrajších sviatkov roka, a preto je nazývaná aj vianočný hviezda.
Záhradníci ju označujú názvom Poinsettia alebo prýštec, no jej latinský názov znie Euphorbia pulcherrima, čo znamená „najkrajšia eufória“. Najviac si na nej ceníme, že kvitne počas Vianoc a jej kvety svojím tvarom pripomínajú hviezdu. Pochádza z Mexika a objavil ju Joel Robert Poinsett – prvý veľvyslanec USA v Mexiku, ktorý hľadal nové druhy rastlín. Z nádherného kvetu vzal odrezky do svojho skleníka v Južnej Karolíne.

Pestovanie
Umiestnite ju na svetlom mieste, bez priamych slnečných lúčov. Je veľmi citlivá na prievan, teplo z radiátora, klimatizáciu a obzvlášť zmeny teplôt. V žiadnom prípade nesmie byť v blízkosti okna, ktoré sa v zime otvára. Je teplomilná, preto ju cestou z obchodu chráňte pred chladom.
Zalievanie
Vianočná ruža je príbuzná sukulentov – pri polievaní na to myslite. Premokrenie neznesie. Má rada mierne vlhký substrát – polievajte teda menším množstvom vody a substrát nechajte preschnúť zhruba do polovice. Vianočná hviezda sa takpovediac „ukladá na zimný spánok“ až v polovici marca. Je to pre ňu čas, keď preventívne zastaví svoj rast, aby prečkala nepriaznivé obdobie. Má to teda opačne ako naše bežné izbové rastliny. So „zazimovaním“ začnite zhruba v polovici marca – musíte to stihnúť najneskôr do konca marca. Zazimovanie znamená postupné obmedzenie zálievky. Postupujeme tak, že ju polievame, až keď preschne celý substrát.
Hnojenie
Pre vianočnú ružu platí, že ju hnojíme inak ako väčšinu klasických izbových rastlín. Kým naše izbovky hnojíme od jari do jesene, pri tomto symbole Vianoc je to od júna do zhruba polovice marca nasledujúceho roku. Na hnojenie môžete použiť typické hnojivo na izbové rastliny.

Aby opäť kvitla
Ak máte kúpenú rastlinu už z minulého roka a chcete, aby na Vianoce vykvitla, chce to trochu práce. Musíte jej zabezpečiť svetlo a tmu. Od začiatku októbra potrebuje deväť hodín čo najsilnejšieho svetla, no nie priameho a zároveň pätnásť hodín úplnej tmy. Je to preto, že v jej domovine je v tomto období veľmi krátky deň. Môžete to spraviť tak, že ju na noc vždy umiestnite do skrine. Počas trvania „umelej noci“ by na ňu nemalo zasvietiť žiadne svetlo, ani umelé. Približne v druhej polovici novembra sa jej listy začnú vyfarbovať a v priebehu decembra vykvitne. V decembri jej treba dopriať veľa nepriameho svetla a môžete ju tiež prihnojovať.
Keď odkvitne
Počas januára začne rastlina postupne odkvitať a nad farebnými listeňmi sa začnú objavovať výhonky nových listov. V marca ju postupne preveďte do spomínaného odpočinkového režimu.
Kedy ju zrezať
Rastlina začne postupne zhadzovať listy. V polovici apríla by ste ju mali presunúť na chladnejšie miesto – napríklad na chodbu alebo do pivnice. V tomto období nebude potrebovať ani veľa svetla. V polovici mája ju zrežte tak, aby ostali iba asi desať centimetrov dlhé stonky. Ak máte starú rastlinu, ktorej stonky už drevnatejú, režte len mladé stonky, nie drevo. Pri reze nechajte iba hlavné stonky, bočné odstráňte tiež. Po zrezaní môžete ružu presadiť a „prebrať“ ju poriadnou zálievkou. Nezabudnite ju zároveň premiestniť na teplé svetlé miesto. Koncom júna môžete začať vianočnú ružu prihnojovať, prípadne ju dajte „letniť“ do tieňa na balkón, na terasu či do záhrady.

Presádzanie
Pri presádzaní použite substrát pre izbové rastliny. Nakoľko je vianočná hviezda čiastočne aj sukulent, substrát zmiešajte s väčším množstvom perlitu alebo so substrátom pre kaktusy a sukulenty. Rastlinu umiestnite do plastového alebo terakotového črepníka s drenážnymi otvormi na spodku. Veľkosť vyberte o dva centimetre väčšiu od pôvodného kvetináča. Presádzanie sa odporúča každý rok – po odkvitnutí a následnom reze.
Množenie
Vianočnú ružu rozmnožíte odrezkami, ak ešte neopadali všetky listy alebo v marci, keď vyrastajú nové výhonky. Odrezky môžete nechať zakoreniť v perlite, prípadne aj priamo v substráte.
Nielen červená
Existuje množstvo kultivarov vianočnej hviezdy a každoročne pribúdajú nové. Svoj domov si tak počas Vianoc môžete vyzdobiť rastlinou v rôznych odtieňoch – od ružovej, oranžovej, až po strakatú či čisto bielu.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock