Najväčší telesný orgán, ktorý máme je práve naša koža. Obaľuje všetko dôležité, čo ostáva skryté a občas vie riadne potrápiť. Ak sa objaví akné, nejedného človeka, zabolí aj duša.
Príčiny
Akné je zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje začervenanou pokožkou, pórovitými ložiskami otvorených, prípadne uzavretých komedónov – čiernych bodiek až bielych zahnisaných vriedkov, a v prípade stredne ťažkých až ťažkých foriem akné zapálenými papulami a pustulami. Tvorí sa na tvári, ramenách, chrbte, dekolte či krku. Najčastejšou príčinou akné najmä v pubertálnom veku je zvýšená tvorba mazu z dôvodu hormonálnych zmien a zvýšenej produkcie androgénov. Hormonálne zmeny však spôsobujú akné aj v dospelom veku, najmä u žien. Ďalšou z príčin môže byť genetická predispozícia, stres, zlá životospráva, zvýšený príjem sladkých a mastných jedál, ale tiež alkohol, cigarety, užívanie niektorých liekov, najmä steroidov, no tiež nevhodná kozmetika a nedostatočná starostlivosť o pleť, najmä pri používaní mejkapu. Zhoršenie aknóznej pleti môžu spôsobiť aj baktérie propionibacterium akné, pre ktoré je mastná pleť ideálna na množenie.
Pomoc
V prípade ľahších foriem stačí úprava stravy a správne čistenie pleti ráno a najmä večer od mejkapu a nečistôt, doslova „do čistého tampónu“. Dôležitý je tiež výber krémov s ohľadom na typ pleti, ktorý určí dermatológ. Pleť treba pravidelne odborne čistiť, nie však vytláčať. Pri ťažších formách akné a tvoriacich sa jazvičiek je už potrebná komplexná liečba. V prípade ťažších foriem obvykle dermatológ volí liečivá na báze isotretinoínu, napríklad roaccutane, a to buď lokálne, alebo celkovo, prípadne prípravky na báze gélu a antibiotické roztoky či antibiotiká. Ak však už pacient isotretinoínovú liečbu neberie, tak zhruba po polroku, je možné v kúre pokračovať pomocou laserov alebo frakčnej ihličkovej rádiofrekvencie. Pri liečbe aknóznej pleti a jaziev po akné je z laserov účinný frakčný CO2 laser. Pri dobre nastavenej terapii sa dosahujú výborné výsledky. Nestačí však jedno ošetrenie. Frakčná ihličková rádiofrekvencia vyžíva elektromagnetickú energiu, ktorá sa tenkými ihličkami prístroja dostáva do pleťového tkaniva v hĺbke, ktorú stanoví lekár. Spôsobí zmrštenie kolagénových vlákien a následne podporí tvorbu nových. S vypnutím pleti sa stiahnu póry, zníži sa tvorba mazu a zápalové reakcie kože a jej stav sa upraví. Ďalším účinným spôsobom liečby akné a čerstvých zápalových vyrážok je aj Q-switched laser, ktorý dokáže stiahnuť zápal. Laser produkuje krátke záblesky, ktoré prechádzajú cez vrchnú vrstvu kože bez toho, aby ju porušili. Účinné na akné sú aj kúry s pulzným svetlom. Je to jeden zo spôsobov svetelnej terapie, ktorý využíva vlnovú dĺžku na úrovni modrého svetla. Má antibakteriálny charakter a zabíja probiobakterium akné. Je účinný najmä v prípade zapaľujúcej sa pokožky.
Dá sa úplne vyliečiť?
Pri správnej liečbe sa dosahujú výborné výsledky. Samozrejme, ak je u človeka predispozícia na akné, prípadne pokračuje v nevhodnom životnom štýle a zanedbáva starostlivosť o pleť, tak sa zápal môže kedykoľvek vrátiť.