Voňajú krásne, chutia sladko, majú pútavý obal a veľa penia. Bežné zubné pasty sa ľahko predávajú. Prečo si ich však radšej nevyrobiť doma bez chémie a plastu? Čistite si zuby prirodzene, zdravo a bez odpadu vlastnou prírodnou zubnou pastou na mieru.
Pokiaľ ide len o to, aby sme si zuby dôkladne vyčistili, zubná pasta v skutočnosti nie je potrebná, ak máme kvalitnú zubnú kefku a ovládame správnu techniku. To nás však pripraví o svieži dych a celkový pocit dentálnej hygieny bude pravdepodobne nedostatočný. Navyše, si do nej môžeme vmiešať kvalitné prísady na potlačenie zápalu, dezinfekcie či si pomôcť pri šetrnom bielení.
Efektívne, lacné, bez chémie!
Mnoho tradičných značiek zubných pást obsahuje škodlivé alebo dokonca toxické zložky, ako je triclosan, ktorý okrem toho, že má negatívne účinky na životné prostredie, blokuje aj metabolizmus hormónu štítnej žľazy. Nájdete v nich aj umelé farbivá, ktoré sú v niektorých štúdiách spájané s ADHD a hyperaktivitou u detí. Veľmi častá prísada je tiež fluorid napriek tomu, že pri väčšom množstve požitia, napríklad u detí, môže byť toxický. Oxid titaničitý, ktorý sa pridáva do pasty, aby bola biela, je zase podozrivý z toho, že sa vstrebáva do tkanív a zaťažuje telo. Napokon, vysoko abrazívne zložky obsiahnuté v bežných pastách poškodzujú sklovinu a spôsobujú citlivosť zubov. Vyhnite sa im a šetrite životné prostredie i svoju peňaženku. Vyrobme si spolu prírodnú zubnú pastu! Naučíme vás tri spôsoby, ako si vyleštiť zuby prirodzeným a bezodpadovým spôsobom.
Výhody domácej zubnej pasty
- potláča opuchy a zápaly ďasien
- šetrne bieli zuby
- bojuje proti paradentóze
- ničí škodlivé baktérie v ústach
- dezinfikuje a eliminuje infekcie ústnej dutiny
- zbavuje zápachu z úst spôsobovaného baktériami
Domáca zubná pasta trikrát inak
Na základ každej z troch účinných zubných pást nám poslúži jedlá sóda a kokosový olej. Zmiešajte 2 polievkové lyžice kokosového oleja, 1 lyžicu sódy bikarbóny.
- Mätová na svieži dych
Príjemnú vôňu a svieži dych dosiahnete pridaním 15 až 20 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu. Pre svieži a dlhotrvajúci pocit si vyberte mätu.
- Kurkumová na bielenie
Čo sa stane ak pridáte do zmesi jednu čajovú lyžičku kurkumy?Nie, zuby vám nezožltnú, účinok je v tomto prípade opačný ako pri látkach a iných povrchoch. V prípade zubnej skloviny po jej zmytí zostanú zuby belšie.
- Škoricovo-klinčeková na zápaly
Vedeli ste, že klinčeky vás môžu účinne zbaviť bolesti zubov? Škorica zase pôsobí protizápalovo a navyše, brúsi sklovinu. Pri drhnutí kefkou pôsobí na zuby ako jemný peeling, a tak pomáha odstrániť zubný povlak a kameň.
TIP: Do domácej pasty nikdy nepridávajte citrónovú šťavu, aj keď o tom na internete nájdete odporúčania v rámci bielenia. Pasta by síce krásne penila, zuby by boli o čosi bielšie, no jej účinky by mohli pri dlhodobom používaní výrazne poškodiť zubnú sklovinu.
Domáca ústna voda
Ústnu vodu používame pred alebo po čistení zubov, ideálne v poradí po odstránení medzizubných usadenín pomocou zubnej nite, aby sme sa pri vyplachovaní dostali do všetkých dostupných miesť a odstránili čo najviac nečistôt.
Ingrediencie:
1 šálka vody
1 čajová lyžička klinčekov
1 čajová lyžička mletej škorice
štipka soli
štipka jedlej sódy
cedidlo a lievik
TIP: Pridajte k ingredienciám ľubovoľnú bylinku. Pri krvácaní a zápaloch ďasien je užitočná šalvia, dezinfikuje a hojí rany v ústach. Odporúča sa kloktať aj pri zápaloch hrdla a prevencii proti nich. Rozmarín je podporuje krvný obeh, čajovník je účinný bojovník proti zubnému kazu a tymián ničí baktérie. Vyberte si tú správnu bylinku pre svoj problém, pridajte ju do silného odvaru a ktoktajte ho pravidelne 2x za deň.
Postup:
Všetky ingrediencie zalejeme vriacou vodou a necháme 10 minút pod pokrievkou lúhovať. Nálev precedíme a zlejeme do fľaše, ideálne zo skla. Najlepšie je skladovať ju v chladničke, pretože táto ústna voda neobsahuje alkohol, a preto bude pri nesprávnom skladovaní podliehať skaze. Pred každým použitím fľašu pretrepeme, aby sme rozptýlili sódu alebo stopy soli, ktoré sa mohli usadiť na dne fľaše. Roztok v ústach premieľajte aspoň 30 sekúnd. Ústnu hygienu dokončite kloktaním, aby ste pomohli vyčistiť zadnú časť jazyka a hrdla.
TIP: Zatiaľ čo soľ a zásaditosť sódy bikarbóny pomáhajú zloženie zachovať, je najlepšie vyrábať malé dávky častejšie, ako uchovávať veľké množstvo dlhší čas, aby roztok nestrácal na kvalite. V ideálnom prípade zmiešajte len toľko, koľko si myslíte, že spotrebujete za týždeň.