Zrak patrí medzi najdôležitejšie zmysly. Starostlivosť o oči by tak mala byť jednou z priorít každodenného života. Stretli ste sa s rezaním, pálením či začervenaním očí? Možno aj vás postihol novodobý syndróm.
Množstvo zamestnaní je stále viac spájaných s každodenným využívaním počítača. Ešte viac sa zamýšľame nad životom bez nekonečného pripojenia k sieti, prostredníctvom malého zariadenia, ktoré nosíme neustále so sebou. Moderná doba priniesla množstvo skvelých vynálezov, ktoré však nemusia korešpondovať s našim osobným zdravím.
Modrá žiara
Pri pohľade na obrazovku si len sťažka všimneme drobných pixelov, ktoré ju tvoria. Každý z týchto pixelov je schopný zmeniť farbu, odtieň a prípadne aj jas tak, že vytvárajú súvislú mozaiku celého obrazu. Negatívne účinky monitorov však pocítia hlavne tí, ktorí sú im vystavení dlhodobo. Ide o vplyv takzvaného modrého svetla. Vyskytuje sa aj v prírode, no v domácnosti a práci sú jeho najčastejším zdrojom počítače, smartfóny, televízory a LED svetlá.
Ako svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou dokáže mať negatívny vplyv na spánok a zrak. Problémy so spánkom môžu mať hlavne tí, ktorí sú vystavení modrému svetlu pred spaním, napríklad prostredníctvom smarfónu. Trpí tak ich prirodzený spánkový cyklus. Narušením cyklu trpí aj vaša nálada, ktorú dokáže modré svetlo priamo ovplyvniť. Veľké množstvo modrého svetla vplýva na hladinu hormónov, napríklad melatonínu. To môže viesť k problémom, akými sú depresia a úzkosť.
Pocit sucha
Štúdie naznačujú priamy vplyv modrého svetla aj pri zvýšení rizika makulárnej degenerácie, ktorá je jednou z hlavných príčin straty zraku u starších ľudí. Vplyv svetelného žiarenia vyvinul aj novodobé problémy, ktoré neobchádzajú ani mladú generáciu. Dobrým príkladom je syndróm suchého oka, v rámci ktorého nájdeme spojitosť aj s modrým svetlom.

„Prvými príznakmi syndrómu býva pálenie a rezanie očí, začervenanie, pocit unavených očí, neskôr sa pridáva paradoxne aj slzenie. Pacienti môžu mať problémy so zaostrením, môžu pociťovať svetloplachosť či zhoršené videnie,“ informuje očná lekárka MUDr. Ivana Krčová. Pri syndróme suchého oka dochádza k zníženiu hladiny kyseliny hyalurónovej v slznej tekutine, čo vedie k nedostatočnej hydratácii a zhoršeniu kvality slzného filmu. Ako tento problém adekvátne riešiť?
„Dôležité sú dobré svetelné podmienky, správne nastavenie jasu obrazovky či úprava pracovnej vzdialenosti. Ďalej sú dôležité pravidelné prestávky pri dlhodobom pozeraní na monitor a cvičenie zraku pozeraním sa na vzdialenejšie predmety a miesta. Odporúča sa vyhýbať klimatizovaným a prekúreným priestorom. Okamžitú úľavu od nepríjemných symptómov poskytnú kvalitné očné kvapky, tzv. umelé slzy s obsahom kyseliny hyalurónovej,“ dodáva Krčová.
Kyselina hyalurónová dokáže vytvárať roztoky, ktoré pôsobia ako lubrikačné činidlo. Zároveň na seba viaže molekuly vody, čím vytvára pre tkanivá prirodzené vlhké prostredie. Umelé slzy Artelac®Rebalance sú voľne dostupnou zdravotníckou pomôckou. Kvapky obsahujú 0,15% kyseliny hyalurónovej a živiny ako vitamín B12, vďaka čomu dokážu udržiavať vaše oči správne zvlhčené, sú bezpečné pre dlhodobé užívanie a sú jednoducho rozpoznateľné vďaka ich charakteristickej ružovej farbe. Zistite viac na www.hyal.sk/dalsie-produkty. Ak sa u vás zrakové problémy zhoršujú, neváhajte a vždy vyhľadajte lekársku pomoc.
