Fotografka Petra Ficová sa môže pochváliť krásnym profesionálnym úspechom. Dostala pozvanie zrealizovať samostatnú výstavu na pôde Slovenského inštitútu v Londýne. Pre umelca je každé takéto pozvanie nielen uznaním jeho práce, ale aj príležitosťou predstaviť svoju tvorbu medzinárodnému publiku. V prípade Petry ide o prirodzené vyústenie jej dlhoročnej fotografickej kariéry, ktorú si buduje s dôrazom na kvalitu a estetiku.
Petra Ficová nafotila ako osemnástročná prvú titulku týždenníka Slovenka a odvtedy pracovala na ďalších titulkách a fashion story aj pre La Femme.
Výber snímok, ktoré sú aktuálne vystavené v priestoroch Slovenského inštitútu, ponúkajú návštevníkom pohľad do rôznych kapitol jej tvorby. Nastala prirodzená otázka aké fotografie ukázať návštevníkom inštitútu: „Myslela som, že si rýchlo povyberám, nakoľko mám tisíce fotografií. Ale práve to bolo zapeklité, keďže bolo z čoho vyberať, trvalo mi to veľmi dlho. Snažila som sa o celkový prierez mojej tvorby. S kompozíciou mi veľmi pomohol pán Vladimír Yurkovič. Nakoniec som fotky rozdelila som na tri hlavné tematické okruhy. Portrétnu fotografiu, kde som prezentovala osobnosti s ktorými som doposiaľ spolupracovala v Čechách a na Slovensku. Potom módnu fotografiu a zvlášť svoju stenu mala Dara Rolins.“
Pre Petru je táto výstava nielen výnimočným míľnikom, ale aj príležitosťou šíriť slovenskú kultúru za hranicami: „Koncom minulého roka ma oslovili na spoluprácu z inštitútu. Veľmi sa mi páči rôznorodá prezentácia umenia akú na inštitúte realizujú. Vedeli o mojej práci a páčila sa im moja tvroba. Pre mňa to bola samozrejme veľká česť. Zároveň nastal aj moment, kedy som si naplno uvedomila, že už mám za sebou zhruba dvadsať rokov tvorby. Pre mňa bola vernisáž emocionálnym kolotočom.“ Predsa len je pre každého umelca veľkou radosťou odprezentovať svoju tvorbu z vlastnej krajiny na anglickej pôde.

Samotnú výstavu otváral veľvyslanec Peter Susko a nadšenie netajila ani riaditeľka slovenského inštitútu v Londýne Soňa Pötheová – Bullová: „Petru Ficovú poznám dlhé roky ako významnú fotografku. Poznám ju od doby, kedy len začínala a postupne sa vypracovala na jednu z našich najremonovanejších fotografiek. Najmä ľudí zo šoubiznisu a módnej fotografie. Veľmi oceňujem to, ako postupne dozrievala, ako sa menila jej tvorba, zrejme to súvisí aj s tým, že sa sama stala matkou. Sleduje zrenie žien okolo nej, a spoločne sa tým posúvajú, čo vidno aj v jej tvorbe. Mimoriadne ma ako človeka, ktorý sleduje tvorbu našich umelcov, teší, že sa začala venovať aj osvete, ktorá je zameraná na prevenciu rakoviny prsníka. Aj časť týchto fotografií je súčasťou výstavy, ktorá mapuje vývoj Petry Ficovej ako fotografky. Petra je mimoriadný talent, ktorý sa dokáže udržať na tepe doby. Vníma trendy, dokáže sa neustále vzdelávať a aj v rámci vývoja fotografie sa posúva. Na jednej strane sleduje trendy a na druhej strane dokáže byť stále sama sebou. Čo je v súčasnosti veľmi cenné. Jej fotografie majú vysokú mieru estetiky.“

Viac než dekáda s Darou Rolins
Jedným z najvýraznejších momentov v Petrom profesionálnom živote bolo spomínané dlhoročné pracovné partnerstvo s popovou divou Darou Rolins. Počas viac než desiatich rokov bola Ficová jej dvornou fotografkou, pričom vytvorila mnohé ikonické snímky, ktoré sprevádzali speváčku na obaloch albumov, v kampaniach či médiách. Ich spolupráca nebola len profesionálna, ale aj ľudsky veľmi silná. Dôvera, ktorú medzi sebou mali, sa odzrkadlila na kvalite výsledkov: „Spolupráca a zároveň priateľstvo s Darou ma v kariére doslova katapultovalo. Posunula ma v nej oveľa ďalej. Pre mňa, vtedy 25-ročné devča, bola spolupráca s ňou veľká škola života. Zaslúžila si mať v Londýne svoju stenu,“ tvrdí s úsmevom Petra.

Dôležitosť prevencie
Petra nie je len technicky zdatná fotografka, ale je to aj umelkyňa s citom pre zachytenie momentu a autentickej emócie. Či už fotí portréty známych osobností, módu alebo neznámich ľudí, vždy do nich vkladá vlastný rukopis. Jej diela majú schopnosť rozprávať príbehy bez slov. V minulosti avizovala svojou tvorbou aj na dôležitosť prevencie samovyšetrení rakoviny prsníka. „V rámci projektu Ruce na prsa sme robili kampaň fotiek s reálnymi pacientkami, ktoré sú podľa mňa krásne, ale veľmi silné a pred niekoho možno aj brutálne. Sú to fotky žien, ktoré ukazujú to, čo im rakovina spôsobila. Vďaka Bohu, sú to ženy, ktoré ju prežili. Som vďačná za to, že aj pomocou mojej práce môžem poukazovať na dôležité veci v našej spoločnosti,“ hovorí Petra. Fotky je možné taktiež vzhliadnuť na výstave.


Fotografia ako posolstvo
Slovenský inštitút vznikol v Londýne pred rokom. „Jeho úlohou je prezentovať slovenskú kultúru v zahraničí. Počas roka našej existencie sme predstavili výtvarných aj hudobných umelcov. Aktuálne pripravujeme na inštitúte knižné stretnutie s Irenou Brežnou, významnou slovenskou spisovateľkou, ktorá emigrovala do Švajčiarska, ale považujeme ju za jednu z našich najlepších spisovateliek. Pripravujeme aj výstavu so stránkou This is Slovakia, ktorá prezentuje Slovensko na rôznych krásnych fotkách. Slovensko má v Británii veľmi veľkú skupinu krajanov, až okolo 150 000 ľudí. Slovenský inštitút spolupracuje s krajanmi najmä formou knižných klubov a premietania filmov. Predstavujeme krajanom a ich potomkom literatúru, detských autorov, mali sme u nás aj rôznych poetov,“ vysvetľuje činnosť inštitútu jeho riaditeľka.




Petra Ficová vníma fotografiu ako spôsob komunikácie, ako médium, ktoré má schopnosť spájať ľudí a ich myšlienky. Jej práca je zároveň svedectvom o tom, že poctivá umelecká cesta má zmysel. Londýnskou výstavou potvrdzuje svoje miesto medzi rešpektovanými menami domácej fotografickej scény a ukazuje, že slovenské talenty majú svetu čo ponúknuť. Výstava potvrdá dva mesiace, tak ak sa ocitnete poblíž, neváhajte ju navštíviť.
Foto: archív P.F, Marcelo Quiñonez