Dobrá správa pre ženy, čo vychovali deti a boli na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Keď pôjdete do dôchodku roky, počas ktorých ste sa starali o deti, vám započítajú, ako by ste pracovali.
Ženy, ktoré sa starajú o deti a sú počas tejto doby mimo pracovného procesu, sú následne diskriminované pokiaľ ide o výšku dôchodku. Už dávnejšie sa na to poukazuje. Oproti mužom alebo ženám, čo nevychovávali malé deti, boli svojím spôsobom v nevýhode. Pre spoločnosť prinášali úžitok, veď sa starali o budúcu generáciu, no na ich dôchodku sa to neprejavilo. Dôchodky žien boli z tohto titulu nižšie ako tie mužské. Teraz sa zdá, že táto nerovnosť sa vyrovná.
Zmena z ministerskej dielne
Minister práce sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš prichádza s návrhom, aby sa obdobie, keď sa ženy starali o malé deti, boli na materskej alebo rodičovskej dovolenke započítalo tak, ako by riadne pracovali. Výška dôchodku sa im tak zvýši, lebo v konečnom dôsledku budú mať do starobného dôchodku zarátaných viac rokov.
O pätinu nižšie dôchodky
Podľa štatistiky ženy majú na Slovensku zhruba o pätinu nižšie dôchodky ako muži. Súvisí to s tým, že počas života zarábajú menej ako muži, ale aj s tým, že určitý čas nepracujú, sú na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Ženy dosahujú len 81,2 percenta mzdy mužov. Okrem toho majú obmedzený kariérny rast, viac ako muži ich postihuje nezamestnanosť. Pre ženu je aj zložitý návrat na trh práce po materskej dovolenke, stretávajú sa aj s menej dostupnou predškolskou výchovou, čo sa v rodine vyrieši tak, že pri deťoch ostane doma žena.
Ženy sú viac ohrozené chudobou
Na to, že ženy sú pokiaľ ide o dôchodky ale aj platy, v horšej situácii, upozornil už v roku 2023 ekonóm Martin Halás, riaditeľ Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA). Dokonca skonštatoval, že ženy len z titulu pohlavia ohrozuje chudoba viac ako mužov. „Ženy naša spoločnosť diskriminuje. Pri výchove detí a starostlivosti o rodinu takzvanou neplatenou prácou, ktorá ide zväčša na úkor ich profesijnej práce. Potom tým, že majú nižšie mzdy a to až o 20 percent oproti mužom. A nakoniec ženy diskriminujeme aj podstatne nižšími dôchodkami v porovnaní s mužmi. Ženy pracujú celý život za nižšie mzdy, tak majú aj nižšie dôchodky. Všetky tieto jednotlivé elementy chudoby treba vyriešiť, pretože chudoba je obrovský problém a treba s ňou bojovať,“ pripomenul Martin Halás.
Podľa údajov Štatistického úradu SR je v súčasnosti na Slovensku postihnutých príjmovou chudobou 13,9 percenta žien. Jednočlenná domácnosť tvorená ženským pohlavím má mieru rizika chudoby na úrovni až 26,3 percenta.
Spracovala: vm
Foto: Shutterstock