Aký vianočný stromček preferuješ? Živý, umelý či v kvetináči? Každý z nich má svoje pre a proti. Ak je tvojou voľbou živý stromček, mala by si sa zodpovedne postaviť aj k jeho likvidácii.
Každoročne po Vianociach vidím smutný pohľad. Pri kontajneroch sa povaľujú vianočné stromčeky. Nie je to však správne. Stromček nepatrí do klasického koša a už vôbec nie na zem ku kontajneru. Treba sa s jeho likvidáciou viac pohrať. Možností je veľa.
Zrecykluj ho
Najlepšia možnosť je stromček po tom, ako splní svoju úlohu u teba doma, využiť ešte inak:
- použi jednotlivé vetvičky ako dekoráciu
- rozpíľ ho a použi ako palivo
- čečinu využi ako ochranu pred mrazom pre vonkajšie rastliny
- vyrob si zo stromčeka mulč
Vyhoď ho tam, kam treba
Videla som už všeličo. Ľudia vianočný stromček vyhadzovali po Vianociach von z balkóna, nechali ho položený pri kontajneri, ba dokonca ho do toho kontajnera natlačili. Nič z toho však nie je správne. O likvidáciu vianočných stromčekov sa starajú mestá. Treba si vyhľadať, akým spôsobom to prebieha v tvojom meste.
V Bratislave je možné odložiť stromček do drevenej ohrádky, ktorých bude po meste rozmiestnených 700. Takto stromčeky budú ešte ďalej využité na drevotriesku a následne z nich vyrobia knižnice. Tento rok si mesto Bratislava pripravilo aj novinku – mulč, ktorý budú môcť využiť obyvatelia mesta na svojich pozemkoch. Inštalácia ohrádok bude od 11. decembra 2023 a stromčeky bude možné odovzdať do 16. februára 2024. Viac informácií sa dozvieš TU.
Darovať stromček do ZOO?
Určite si už počula o tom, že sa použité vianočné stromčeky nosia zvieratám do zoo. Tie si na nich brúsia zuby alebo sa s nimi hrajú. To už však neplatí. Zoologické záhrady stromčeky už nechcú prijímať, pretože pre ich zvieratá predstavujú určité riziko. Po Vianociach totiž na stromčekoch zostávajú zvyšky ozdôb a háčikov, ktoré môžu zvieratám vážne ublížiť. Ak si teda chcela zlikvidovať svoj stromček takto, ušetrím ti čas a cestu.