Chystáte sa na letnú dovolenku? Chlór, pot a časté umývanie v kombinácii s ostrým slnkom, to je vražedná kombinácia, z ktorej sa vlasy spamätávajú po celý zvyšok roka. Ako im však môžete pomôcť?
Šmrncnite svoj letný šatník klobúkom alebo šatkou. Nielenže vás ochránia pred UV žiarením, keď sa chystáte von na slnko, budete v nich aj vyzerať trendy a štýlovo. Nezabudnite si ich so sebou pribaliť na dovolenku. Klobúk sa do lietadla odnesie aj na hlave, nemusíte sa báť, že sa pokrčí v kufri.

Jedným z najdôležitejších typov na vlasovú rutinu počas dovolenky je vlasy pred ponorením do bazéna s chlórom alebo do slaného mora vopred namočiť v sprche. Jednoduchý trik s čistou vodou pomôže zabrániť tomu, aby vlasy nasiakli príliš veľa chlóru alebo slanej vody. Aj po plávaní je nevyhnutné starostlivo opláchnuť vlasy čistou vodou. Keď sa spoja soľ a slnko, výsledok je jednoznačný – vyblednutá farba. Z hnedovlásky sa tak neraz stáva blondýna, čo môže byť pre niekoho v skutku neželaný efekt. Najmä, ak ste za farbenie zaplatili v salóne nemalú čiastku a po návrate z dovolenky si môžete opäť urobiť nový termín u kaderníka.
TIP: Farbenie vlasov odporúčame zvoliť až po dovolenke, pričom v letných mesiacoch by mala byť vašou voľbou o odtieň tmavšia farba od tej požadovanej, práve pre problém s postupným blednutím na slnku. Na dovolenke a celkovo v lete môžete byť v pokušení, šampónovať si vlasy veľmi často. Dajte si však pozor na skutočnosť, že nadmerné umývanie môže vlasy ešte viac vysušiť, nakoľko sa tak zbavujete prírodných olejov z pokožky hlavy. Neprekračujte preto intenzitu umývania vlasov častejšie ako 2-3 krát týždenne.
Možno robíte všetko správne pre svoje vlasy z vonka, no výsledky stále neprichádzajú. V starostlivosti o vlasy začína výživa zvnútra. Udržiavanie dostatočnej hydratácie a vyváženej stravy sú faktory rozhodujúce o kvalite vlasov, obzvlášť počas letnej sezóny. Podporte pevnú a zdravú štruktúru vlasov tým, že cielene zahrniete do stravy potraviny bohaté na bielkoviny, minerály a základné vitamíny. Bielkoviny doplníte do tela konzumáciou chudého mäsa, vajec, strukovín a orechov.
Minimalizujte používanie nástrojov na tepelný styling. Skúste sa v lete oddať prirodzenejším úpravám vlasov. A keď už to inak nejde, v žiadnom prípade si nevyrovnávajte vlasy žehličkou, ak ich máte ešte mokré. Vtedy je ich chemická štruktúra oslabená. Môžete si spáliť vlasové folikuly – cibuľky, ktoré sú pre vlasové korienky doslova výživovým lôžkom. Vlasy by mali byť pred tepelným stylingom úplne suché.

TIP: Účinky poškodenia slnkom sú najzreteľnejšie na farbené vlasy, pretože slnečné lúče majú silnejší účinok na umelé pigmenty ako na tie prírodné. Vyrobte si doma opaľovací krém na vlasy. Zmiešajte rovnaké množstvo olivového oleja, mandľového oleja a kokosového oleja. Pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja z mäty piepornej pre osviežujúcu letnú vôňu. Všetky tieto oleje obsahujú mierne SPF, a tak ponúknu určitú ochranu pokožke pri korienkoch pred slnkom. Samozrejme, nanášajte ho s mierou, aby ste vlasy nezaťažili a nezamastnili, postačí vmasírovať malé množstvo do pokožky končekmi prstov alebo ak máte, pipetkou.
Vlasy sú najslabšie, keď sú mokré. Ľahko sa do seba zamotajú a vytvoria nepríjemné uzlíky. Ak tomu chcete zabrániť, prečešte si ich ešte pred umývaním. Môžete si ich prečesávať aj pri sprchovaní, v tom prípade však použite kondicionér, aby vám to išlo hladšie a bez uzlenia, ideálne s hrebeňom, ktorý má zúbky ďalej od seba. Na každodenné používanie je výborný drevený hrebeň , ktorý nezanecháva elektrostatický náboj. Väčšina ľudí si prečesáva iba konce vlasov alebo ich začne rozčesávať v polovičke ich dĺžky. To je chyba! Prechádzajte vlasy od korienkov. Tak si premasírujete pokožku hlavy, čím stimulujete krvný obeh a rast vlasov. Uvoľňujete i prírodné oleje z pokožky, čoho výsledkom je prirodzený lesk vlasov.
