S príchodom jesene je typická zvýšená aktivita vírusov. Častejšia chorobnosť detí v kolektíve je teda úplne prirodzená. Často sa prenesie aj na zúfalých rodinných príslušníkov. Ako sa z toho nezblázniť?
V niektorých prípadoch je prekonávanie ľahkých, najmä bakteriálnych infekcií pre správny vývoj imunity nevyhnutné. Myslite na to, keď budete vyberať ďalšiu OČR-ku, aby ste sa z toho nezbláznili. Skrátka, detské choroby dávajú zabrať aj rodičom…
Deti sa rodia s istou imunitnou výbavou, teda so schopnosťou organizmu brániť sa voči nepriateľom z vonkajšieho prostredia. Detská imunita je však nezrelá a musí sa učiť reagovať na nové podnety. Informácia, že nárast chorobnosti v tomto období nie je nič neprirodzené ani neočakávané, by mohla rodičov upokojiť. Výraznejší a častejší kašeľ či sfarbený soplík už naznačujú prítomnosť infekcie a vtedy je vhodné dieťa nechať doma. Nielenže môže nakaziť ostatných v kolektíve, ale k už existujúcej, i keď miernej infekcii sa môžu pridať ďalšie.
Všetko bez stresu, ale…
„V zásade je u detí v predškolskom veku typická častá prítomnosť nádchy, ktorá vôbec nemusí súvisieť s infekciou. Príčinou môže byť aj alergia (počas jesene a zimy na plesne, buriny, roztoče) či zmeny vyvolané chladom a zmenami teploty a vlhkosti vzduchu (typicky zvýraznené u alergikov, ktorých je čoraz viac). Podobne je pomerne ťažké rozlíšiť medzi alergickou a nealergickou nádchou, keďže môžu mať rovnaké alebo veľmi podobné príznaky. V praxi sa stretávame najmä s opakovanými infekciami dýchacích ciest. Prevažujú ochorenia horných dýchacích ciest (nosová dutina a prínosové dutiny, stredné ucho, zápaly mandlí, zápaly hrtana) a asi u 10 – 30 percent detí zápaly dolných dýchacích ciest.
U jasličkárov a škôlkarov je bežná chorobnosť vo frekvencii 6 – 8 infekcií dýchacích ciest v priebehu jesene a zimy. U starších detí (6 – 12 rokov) je to vo frekvencii 2 – 4 epizódy infekcií dýchacích ciest s ľahším priebehom a dobrou odpoveďou na liečbu v priebehu jesenných a zimných mesiacov. Dôležitejšie ako častosť týchto infekcií je však ich charakter,“ dopĺňa pediatrička.
Podľa pediatričky nie je nič nezvyčajné, že malé deti častejšie trápia infekcie dýchacích ciest, hnačky, infekcie močových ciest alebo kože. To všetko je v poriadku (samozrejme, vyžadujú si primeranú pozornosť a starostlivosť či liečbu), pozor si však treba dať na alergie či intolerancie.
„Vždy treba veľmi precízne posúdiť, či ide o infekciu v dôsledku nezrelej imunity, respektíve jej prechodného oslabenia, alebo o poruchu imunity. Preto je rozumné dať dieťa vyšetriť u detského lekára, ktorý zváži, či je nutné aj vyšetrenie u imunológa,“ hovorí MUDr. Želeňáková. Znamená to, že žiadnu chorobu netreba podceniť, ale ani zbytočne bez názoru odborníka preceňovať.

Prečítajte si tiež
Imunita v kolektíve
Detský kolektív, v ktorom sú bežné infekcie prirodzené, je pre imunitu dieťaťa dobrou výzvou, aby sa naučila niečo nové, a tým sa posilnila. Na druhej strane, ak detský organizmus rieši nejakú infekciu alebo ochorenie, i keď mierne, nemusíme ho vystavovať ďalším infekciám, napríklad ovčím kiahňam. Takisto deti mladšie ako jeden rok by nemali prichádzať do styku s infikovanými ľuďmi. Ich imunita a organizmus sú ešte veľmi nezrelé a aj bežné ochorenie môže spôsobiť vážnejšie problémy či trvalé následky, ktoré v útlom veku nemusia byť hneď zjavné. U detí do jedného roka teda treba dávať pozor, nakoľko je u nich väčšie riziko ťažšieho priebehu. Väčšie riziko je aj u detí s obezitou, astmou a/alebo chronickými ochoreniami dýchacích ciest, cukrovkou, genetickými, neurologickými alebo metabolickými ochoreniami, anémiou, s liečbou imunosupresívami a s chronickými ochoreniami, ktoré postihujú viacero častí tela.
Prevencia, hygiena, vitamíny
Aké podnety potrebuje imunita každého dieťaťa? Dôležitá je vyvážená strava obsahujúca všetky vitamíny, stopové prvky a vlákninu, dostatočný pitný režim (bez zbytočne pridaného cukru alebo kofeínu), ale aj dostatok spánku či pohybu. „Chorobnosť znižujú i pobyty pri mori a vo vysokohorskom prostredí,“ uzatvára pediatrička MUDr. Želeňáková. Nemenej významná je hygiena, najmä správne umývanie rúk pred jedlom či po návšteve toalety. Odborníci odporúčajú aj otužovanie. Neznamená to, že budeme dieťa kúpať v studenej vode, ale občasná vlažná sprcha, saunovanie a hlavne primerané oblečenie a pobyt v neprekurovaných miestnostiach urobia obrovskú službu.
Recepty starých mám na nádchu
Dá sa nádchy zbaviť za jeden deň? Bohužiaľ nie- za deň sa nádchy vy ani vaše deti určite nezbavíte. Bežne jej príznaky pretrvávajú približne týždeň. Dobrou správou však je, že sa dajú výrazne zmierniť. A to aj kombináciou voľne predajných liečiv a domácich receptov.
Vyskúšajte to, na čo prisahali aj naše staré mamy (a pomôže aj dospelým):
- Vitamín C- v čase, keď je telo oslabené nádchou, ho potrebuje naozaj veľa. Jedzte preto ovocie a zeleninu, prípadne užívajte výživové doplnky s vitamínom C. Nebuďte prekvapený, ak vám skúsená lekárka odporučí dávať deťom veľa mrkvy a jablka, vie prečo.
- Naparovanie. Hoci sme ho ako deti veľmi nemuseli, je veľmi prospešné. Zalejte harmanček a inhalujte nad hrncom. Zlepšíte tak priechodnosť dýchacích ciest.
- Horúci kúpeľ. V kombinácii s morskou soľou uvoľní dýchacie cesty, aj unavené telo. A navyśe blahodarne pôsobí na nervy- aj tie vaše, lebo tie pri detských chorobách dostávajú špeciálne zabrať.
- Ležte. Platí to aj pre energické deti. Tento krát povoľte aj televíziu vo väčšom množstve ako bežne, nech ostanú v kľude, lebo nádchu je dobré poriadne vyležať. K jej sprievodným znakom patrí aj únava, preto nie je nič lepšie, ako si oddýchnuť a liečiť sa v posteli.
- Pitný režim. Pite dostatok čistej vody a bylinkové čaje. Pri deťoch sa ale ubezpečte, že dané čaje sú pre ne vhodné a v akom množstve.
Silvia Cipruš a Zdravie rodiny